2007-11-18: Otwarcie Muzeum Miasta Gdyni

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 18 listopada 2007

16 listopada 2007 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wraz z małżonką wziął udział w uroczystości otwarcia Muzeum Miasta Gdyni.

Prezydenta RP zwrócił się do zebranych gości mówiąc m.in.:

„(...) Jestem w mieście, które istotnie powstało w ciągu lat kilkunastu. Z małej osady zmieniło się w miasto stu dwudziestotysięczne. Jeżeli byśmy dzień 16 listopada cofnęli to początki Gdyni to rok 1994. W tym okresie, Pan Prezydent, był już wówczas Przewodniczącym Rady Miasta, a więc w tak krótkim okresie z niedużej osady, powstało miasto, jak na warunki międzywojennej Polski bardzo duże. Dziś Gdynia jest miastem ćwierć milionowym, jednym z najważniejszych portów, miastem o wielkim uroku. Miastem, które jest przykładem tego co może uczynić dobry samorząd. W ostatnim czasie nie byłem w Gdyni. Dziś jadąc przez miasto zauważyłem ile się zmieniło – ile zmieniło się na lepsze. I zmieniać się będzie w dalszym ciągu.

Wydawałoby się, że jest rzeczą dziwną, że miasto, które ma zaledwie osiemdziesiąt lat funduje sobie tak wspaniałe muzeum. Jest prawdą, że jest w naszym kraju wiele miast nieporównanie starszych. Ale myślę, że ten wspaniały obiekt, to całkiem uzasadniona inwestycja. Te osiemdziesiąt lat było, jak wspominałem, niezwykłe. To było okno na świat Polski, to było jak mówił mój przedmówca, coś co dowodziło polskich możliwości i w końcu to był także w roku 39 jeden z symbolu polskiego oporu. Polskiego oporu przed niemiecką agresją. Oporu może mniej sławnego niż Westerplatte, czy obrona Warszawy, ale oporu, który trwał wiele dni, aż do końca września. A więc jest to miasto na naszej mapie w dalszym ciągu niezmiernie istotne.

Podzielę się już osobistymi refleksjami - jest to miasto w którym nigdy w życiu nie mieszkałem, ale mimo wszystko jest mi niezmiernie bliskie. Mieszkam bardzo blisko. Można powiedzieć, że ludzie z Sopotu dzielą się na gdańskich i gdyńskich – ja jestem z tej mniejszości gdyńskiej. Jeżeli tu urodziła się nasza córka i jeżeli bez wahania przyjąłem zaproszenie Pana Prezydenta na te uroczystości, to między innymi kierowała mną całkowicie osobista sympatia do miasta, która nazywa się Gdynia, a także szczególnie do tej okolicy, do Kamiennej Góry do Skweru Kościuszki dalej do Wzgórza Maksymiliana, do pewnej części, która jest tak urokliwa, że nie wiele jest pod tym względem przykładów jeśli chodzi o nasz kraj (...)”.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości