Przejdź do zawartości

2007-11-17: Setki zabitych przez cyklon Sidr w Bangladeszu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Azja
sobota, 17 listopada 2007
Cyklon Sidr 15 listopada 2007

Potężny "cyklon Sidr" uderzył w Bangladesz, zabijając setki osób. Miejscowa prasa donosi o 1 100 zabitych osobach, choć raporty z miejsca zdarzenia zmieniają się.

Cyklon wdarł się na południowe wybrzeże kraju w czwartek w nocy, wiatr osiągał prędkość do 240 kilometrów na godzinę, wywołując ogromne fale.

Wiele wsi zostało zniszczonych m.in. powyrywane drzewa z korzeniami i zrujnowane domy. Ulewny deszcz i fale zmyły uprawy. Wiele osób zginęło pod drzewami i rumowiskami.

Najgorszy huragan skończył się w piątek. Rząd i grupy wolontariuszy zorganizowali pomoc humanitarną, wysłały jedzenie, wodę, środki medyczne i namioty dla najbardziej potrzebujących.

Przed nadejściem huraganu próbowano ewakuować blisko 3 miliony osób. Tysiące mieszkańców wsi zostało przeniesionych do zbudowanych przez rząd schronów oraz innych budynków.

Chociaż burza spowodowała znaczne zniszczenie, urzędnicy twierdzą, że udało się uratować wiele osób, w kraju przyzwyczajonym do naturalnych katastrof.

Schrony zostały zbudowane po tym, jak nizinny kraj poniósł ogromne straty w poprzednich cyklonach. Huragan, który uderzył w kraj w 1970 roku, zabił około pół miliona ludzi. Inny cyklon w 1991 zabił ponad 130 000 tysięcy osób.

Chittagong jest jedną z dzielnic, które leżały na ścieżce cyklonu. Urzędnik dzielnicy, Mokhlesur Rahman, powiedział, że dzielnica uniknęła strat na dużą skalę. "Ewakuowaliśmy wielu ludzi do różnych schronów" - powiedział Rahman - "Teraz cali wracają do domów."

Również wschodnie wybrzeże Indii było zagrożone huraganem. Władze poinformowały o silnych opadach deszczu, ale oceniły, że straty są niewielkie.

Prezydent Polski, Lech Kaczyński, wystosował depeszę kondolencyjną do Prezydenta Bangladeszu Iajuddina Ahmeda w związku z katastrofalnym w skutkach przejściem cyklonu Sidr: „Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznym w skutkach przejściu cyklonu Sidr nad terytorium Bangladeszu. W związku z tą ogromną katastrofą naturalną, która pochłonęła kilkaset istnień ludzkich, raniąc setki osób i powodując ogromne straty materialne w Pańskim kraju, proszę przyjąć moje najszczersze kondolencje. W imieniu swoim i całego Narodu Polskiego, bardzo proszę o przekazanie wyrazów współczucia Bliskim ofiar tej tragedii”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]