2007-11-17: Firefox 3 będzie zintegrowany wizualnie z GTK

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 17 listopada 2007

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, że Firefox 3 (Gran Paradiso) będzie się lepiej dostosowywał do wyglądu Maca i Windows, ale nie Linuksa, Mozilla wprowadziła jednak poprawki polepszające integrację wizualną Firefoksa z Linuksem. A konkretnie z tematem GTK.

Nowy temat, nieco myląco nazwany Gnomestripe (nie jest bowiem zależny od GNOME, jedynie od GTK+), umie dostosować wygląd wewnętrzny Firefoksa do stosowanego aktualnie motywu GTK+. Łatkę umożliwiającą taką integrację przygotował Michael Ventnor.

Firefox 3 będzie mógł korzystać z ikonek GTK zastosowanych w aktualnym temacie GNOME. Wszystkie ikony, które wchodzą w skład motywu GNOME, ale nie są wymienione w API GTK, będą pobrane z projektu Tango (to jest wynikiem niechęci do uzależnienia Firefoksa od pakietu gnome-icon-theme). Stan integracji Tango w Firefoksie można śledzić na stronie Projektu Tango.

Integracja ikon GTK to nie jedyne usprawnienie. Trwają też prace nad usprawnieniem wyglądu interfejsu, czyli uspójnienie takich elementów jak zakładki, tła, wygląd przycisków formularzy, etc. Serwis Ars Technica oceniający nowości w Firefoksie zauważył jedynie drobne niezgodności między interfejsem Firefoksa a Geditem. Prawdopodobnie zostaną one poprawione w ciągu dalszym prac.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]