2007-11-15: Nowe ceny wiz dla wschodnich sąsiadów Polski

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 15 listopada 2007

MSZ w przeddzień odejścia rządu chce zatwierdzić rozporządzenie w sprawie nowych stawek za polskie wizy. Zakłada ono wprowadzenie cen zaporowych dla wschodnich sąsiadów Polski.

Opłaty za polskie wizy zmienią się wraz z momentem wejścia Polski do strefy Schengen, czyli 21 grudnia. Według ustaleń między państwami spoza UE, ich sąsiadami i Brukselą założone, że stawki wizy schenegńskiej (pozwalającej poruszać się po całej strefie) będą wynosić 35 euro dla Rosjan i Ukraińców i 60 euro dla pozostałych krajów.

Jednak cudzoziemcy mający pozwolenie na pracę, uczący się w Polsce, posiadający tzw. Kartę Polaka lub mający groby bliskich, mają prawo do wizy narodowej. Jej cenę ustala dany kraj. Koszt polskiej wizy ma wynosić 75 euro – więcej niż najdroższa wizy schengeńska.

Dla mieszkańców takich krajów jak Białoruś gdzie średnia płaca oscyluje na poziomie ok. 220 dolarów, cena 75 euro jest dużym wydatkiem. Ceny takiej nie stosuje żadne z państw Unii Europejskiej.

"Wejście Polski do strefy Schengen nie zablokuje w żaden sposób przyjazdów do naszego kraju obywateli państw sąsiedzkich, w tym przede wszystkim z Ukrainy" - zapewniła szefowa MZS Anna Fotyga.

"Prawie połowa Ukraińców będzie miała po wejściu Polski do strefy Schengen prawo do bezpłatnych wiz. Podobne porozumienie jest negocjowane z Białorusią. Poza tym szef MSZ będzie mógł zwalniać obywateli określonych krajów z obowiązku opłat za wizy. Podobne uprawnienia dotyczące konkretnych osób będzie miał także każdy polski konsul" - powiedział wiceminister MSZ Paweł Kowal. Dodał on także, że podana w zarządzeniu cena 75 euro za wizę narodową rzadko będzie wymagana od obcokrajowców.

Źródła[edytuj | edytuj kod]