2007-11-14: Sonda Rosetta wykonała drugi przelot koło Ziemi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 14 listopada 2007
Nauka
N icon science.png

Europejska sonda Rosetta wykonała wczoraj wieczorem, o 21:57 czasu środkowoeuropejskiego, manewr zbliżenia z Ziemią. Wykonanie tego manewru, zwanego katapultą grawitacyjną, zwiększyło jej prędkość bez zużywania paliwa.

Zbliżenie nastąpiło nad Oceanem Spokojnym, nad punktem o współrzędnych geograficznych 63°46' S i 74°35' W. Sonda zbliżyła się do Ziemi na odległość 5 295 km i miała wtedy prędkość 12,5 km/s. Był to trzeci taki manewr Rosetty, drugi wykonany z pomocą grawitacji Ziemi. Sonda przebyła już 3 miliardy kilometrów z ponad 7 miliardow jakie ma przelecieć nim dotrze do komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko, którą ma badać.

Zbliżenie z Ziemią zostało wykorzystane do wykonania zdjęć powierzchni naszej planety, zbadania jej atmosfery i magnetosfery oraz poszukiwania meteorów. Po północy, 14 listopada, do godz. 11 tego samego dnia, Rosetta będzie obserwowała Księżyc. Od 15 do 20 listopada będzie przyglądała się układowi Ziemia-Księżyc.

Sonda powróci w okolice Ziemi raz jeszcze, w listopadzie 2009 roku, aby wykonać kolejny manewr katapulty grawitacyjnej. W między czasie odwiedzi asteroidę 2867 Šteins, leżącą w pasie planetoid.

Źródła[edytuj]