2007-11-14: Niemcy: koalicja rządowa CDU/CSU – SPD przeżywa kryzys

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 14 listopada 2007
Niemcy

Niemiecka koalicja rządowa CDU/CSUSPD przeżywa kryzys. Z funkcji wicekanclerza i ministra pracy zdecydował się zrezygnować lider socjaldemokratów Franz Müntefering.

Choć oficjalnie dymisja Münteferinga jest spowodowana chorobą jego żony, to niemieckie media spekulują na temat jego merytorycznego konfliktu z koalicjantami z CDU/CSU. Müntefering domagał się sukcesywnego wprowadzania w Niemczech płacy minimalnej jako zasadniczej podstawy sprawiedliwości społecznej. Dążenia ustępującego ministra pracy nie tylko nie znalazły poparcia wśród koalicjantów, ale także zostałby przyjęte z dystansem przez władze SPD.

SPD - nie bez problemu - musiała poradzić sobie ze znalezieniem kandydatów na stanowisko wicekanclerza i ministra pracy. Tę funkcję sprawować będzie obecny szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier, a ministerstwo pracy obejmie Olaf Scholz były sekretarz SPD. Początkowo na obu stanowiska Münteferinga zastąpić pragnął przewodniczący socjaldemokratów Kurt Beck. Jego chęci nie podzieliły jednak władze partii.

W obecnej sytuacji SPD, osłabione wewnętrznie z 26 % poparciem jest łatwiejszym przeciwnikiem wyborczym dla CDU/CSU. Ugrupowanie Angeli Merkel cieszy się ponad 40% poparciem i coraz odważniej dyktuje twarde warunki w koalicji. W tej sytuacji niemieccy komentatorzy polityczni coraz częściej wskazują na prawdopodobieństwo rozpisania nowych wyborów.

Część dziennikarzy zza Odry zauważyła, że partia Merkel obawia się powtórki z roku 2005, kiedy to znaczna przewaga w sondażach w czasie wyborów zmniejszyła się do jednego punktu procentowego. Być może jednak prawie 20% przewagi w badaniach i coraz trudniejsza współpraca z socjaldemokratami skłoni chadeków do rozpisania nowych wyborów.

"Wielka koalicja de facto się rozpadła, choć technicznie będzie dalej trwała, być może nawet do wyborów w 2009 r." - napisano w "Süddeutsche Zeitung".

Źródła[edytuj | edytuj kod]