2007-11-13: Radio 10 tys. razy cieńsze od ludzkiego włosa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 listopada 2007

Amerykańscy naukowcy z University of California w Berkeley, ustanowili nowy rekord miniaturyzacji. Wynaleźli w pełni funkcjonalne radio z pojedynczej nanorurki węglowej, która jest 10 tys. razy cieńsza od ludzkiego włosa.

Nanorurka węglowa, to struktura zbudowana z atomów węgla o kształcie walca. Podobne odkrycie udało się naukowcom z University of California w Irvine. Ich wynalazek był jednak tylko demodulatorem – urządzeniem służącym do zamiany fal radiowych AM na sygnały elektryczne. Odkrycie grupy z Berkeley to całe radio – demodulator, antena, wzmacniacz oraz filtr regulacji. Zasilanie pochodzi z załączonej baterii.

Zespół naukowców pod kierownictwem Alexa Zettl’a zdołał nadać dwie piosenki za pośrednictwem mikroskopijnego radia: "Good Vibrations" The Beach Boys oraz "Layla" grupy Derek and the Dominos.

Jednak celem wynalazku nie jest odgrywanie muzyki. Naukowcy mają nadzieję, że radio znajdzie zastosowanie w zdalnie sterowanych urządzeniach, które będzie można umieścić w ludzkim krwiobiegu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]