2007-11-13: Pierwsze posiedzenie rządu w piątek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 13 listopada 2007

Desygnowany na premiera Donald Tusk zapowiedział, że pierwsze posiedzenie rządu odbędzie się zaraz po zaprzysiężeniu, czyli w piątek 16 listopada. Lider PO podkreślił, że są już ustalone wszystkie kandydatury na ministrów.

"Wiceszefowa PSL Jolanta Fedak kandydatką na ministra pracy, a Elżbieta Bieńkowska - na ministra rozwoju regionalnego. Będę twardy, nie przewiduję żadnych zmian. Skład rządu leży w gestii premiera. Oczekuję bardzo dobrej współpracy, która jest wymogiem konstytucyjnym. Sytuacja polityczna w Polsce się zmieniła i mam nadzieję, że prezydent prędzej, czy później, to zrozumie. Ze swej strony deklaruję: zawsze wtedy, kiedy to możliwe i potrzebne będę się starał dochodzić z panem prezydentem do porozumienia" - powiedział Donald Tusk podając ostatnie brakujące kandydatury na stanowiska ministrów. Jutro lista z nazwiskami wszystkich ministrów zostanie przedstawiona Lechowi Kaczyńskiemu.

Przyszły premier podkreślił również, że nie zrezygnuje z kandydatury Radosława Sikorskiego na ministra MSZ.

"Sikorski jest obiektem niesprawiedliwej nagonki. Odnoszę wrażenie, że dla pana prezydenta jedynym szefem resortu spraw zagranicznych bez skazy jest Anna Fotyga. Ale Fotyga nie będzie ministrem. Mam nadzieję, że gdy ta prawda do niego dojdzie, to przestanie tworzyć atmosferę dwuznaczności wokół innych kandydatów" - stwierdził Donald Tusk.

Szybkie posiedzenie rządu ma na celu głównie podjęcie decyzji o przesłaniu ustawy budżetowej do Sejmu, tak, aby w ustawowym czasie zdążyć z zatwierdzeniem budżetu. Tusk zapowiedział, że prace będą odbywały się nad projektem przygotowanym przez poprzedni rząd Jarosława Kaczyńskiego. Również podobne stanowisko reprezentuje marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który zapowiada, że zaraz po otrzymaniu projektu przekaże go sejmowej komisji finansów publicznych. Wszystkie te działania mają na celu zatwierdzenie budżetu do końca stycznia 2008 roku, aby odebrać przysługujące prezydentowi prawo rozwiązania Sejmu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]