2007-11-13: Indie i Rosja będą wspólnie badały Księżyc

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Zaćmienie Księżyca
wtorek, 13 listopada 2007

Rosyjska agencja kosmiczna, Roskosmos, podpisała wczoraj z rządem Indii porozumienie o wspólnych badaniach i eksploracji Księżyca. Porozumienie podpisał dyrektor Roskosmos, Anatolii Perminow, i sekretarz Departamentu Przestrzeni Kosmicznej w rządzie Indii, Madhavan Nair (wizytę w Moskwie składał w tym czasie premier Indii, Manmohan Singh).

Georgi Poliszczuk, dyrektor generalny biuro konstrukcyjnego imienia Ławoczkina, powiedział, że Rosja wyślę w 2010 bezzałogową misję na Księżyc, o nazwie Luna-Glob. Rok później na Księżyc polecieć ma łazik, współczesny 400 kg Łunochod. "Pierwsza misja będzie całkowicie rosyjska, jednak druga zostanie przeprowadzona we współpracy z Indiami", powiedział Poliszczuk. Indie mają odpowiadać za rakietę nośną i moduł serwisowy misji. Start odbędzie się również z indyjskiego kosmodromu.

Luna-Glob będzie miał wstrzelić w powierzchnię Srebrnego Globu 12 penetratorów, które utworzą sieć do sejsmicznych badań wnętrza naszego naturalnego satelity. Potem orbiter zrzuci na jeden z biegunów Księżyca automatyczną stację badawczą wyposażoną w spektrometr mas i neutronów. Będzie ona badała obecność wody w skorupie Księżyca. Urządzenie skonstruowane przez rosyjskich uczonych zostanie wpierw przetestowane w misji amerykańskiej agencji NASA, Lunar Reconnaissance Orbiter, mającej wystartować w 2008.

Źródła[edytuj | edytuj kod]