Przejdź do zawartości

2007-11-12: Irlandia: referendum ws. eurotraktatu w pierwszej połowie 2008

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 12 listopada 2007
Bertie Ahern

Prawdopodobnie w pierwszej połowie przyszłego roku zostanie przeprowadzone w Irlandii referendum w sprawie Traktatu Reformującego UE.

Zarazem Irlandia będzie jedynym krajem UE, który podda traktat pod glosowanie w referendum. Podobne plany miały władze Polski, jednak zostały one odrzucone.

Choć premier Irlandii Bertie Ahern jest dobrej myśli co do jego wyniku, to z opublikowanego w poniedziałek przez dziennik „The Irish Times” sondażu wynika, że wspólnota europejska nie może być spokojna o jego wynik. Poparcia dla reformy Unii Europejskiej jest pewne 25% obywateli, 13% społeczeństwa jest przeciwne, a 62% nie wie jaką decyzję podejmie.

„Musimy być pewni, że społeczeństwo jasno rozumie pytanie przed którym staje i dlaczego ważnym jest by zagłosować” – stwierdził na konferencji prasowej premier Ahern. „Rząd będzie także ciężko pracować by wytłumaczyć dlaczego, z naszego punktu widzenia, jesteśmy pewni, że lizboński Traktat Reformujący jest w interesie zarówno Irlandii, ja ki Europy” – dodał.

Źródła[edytuj | edytuj kod]