2007-11-12: Henryk Stokłosa zatrzymany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 12 listopada 2007

Były senator Henryk Stokłosa został zatrzymany dziś nad ranem przez hamburską policję podczas rutynowej kontroli drogowej. Informację tą potwierdził były obrońca Stokłosy, mec. Zbigniew Ćwiąkalski, kandydat do objęcia teki ministra sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Ćwiąkalski powiedział w radiu TOK FM, że zrzekł się pełnomocnictwa Stokłosy w związki z możliwością objęcia funkcji ministra.

Henryk Stokłosa ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Ciążą na nim 22 zarzuty, między innymi o udział w aferze podatkowej w Ministerstwie Finansów. Procedura ekstradycyjna potrwa do dwóch tygodni.

Stokłosa podróżował samochodem osobowym marki Audi. "Gdy kontrolujący go policjanci sprawdzili jego dane w SIS, okazało się, że wystawiono za nim Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) i stawiane mu są 22 zarzuty" - poinformował Mariusz Sokołowski, rzecznik z Komendy Głównej Policji w Warszawie.

Jutro niemiecki sąd ma podjąć decyzję, czy Henryk Stokłosa zostanie umieszczony w areszcie tymczasowym. Prokurator Martin Appelbaum z Prokuratury Generalnej Dolnej Saksonii w Celle poinformował, że jeśli sąd zdecyduje o tymczasowym aresztowaniu to przyspieszy to przekazanie Stokłosy stronie polskiej. "Można wyjść z założenia, że postępowanie w sprawie będzie toczyło się dość szybko" - poinformował jeden z niemieckich prokuratorów.

"Musimy teraz poczekać na decyzję niemieckiego sądu. W ENA był zarówno wniosek o tymczasowe aresztowanie Henryka S., jak i o przekazanie go stronie polskiej" - powiedziała Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Źródła[edytuj | edytuj kod]