2007-11-11: Wizyta Valdasa Adamkusa w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 11 listopada 2007
Polityka
N icon politics.png

11 listopada 2007 r. Prezydent Republiki Litewskiej Valdas Adamkus złożył wizytę roboczą w Rzeczypospolitej Polskiej. W godzinach przedpołudniowych wziął udział w otwarciu wystawy w Ambasadzie Republiki Litewskiej poświęconej antysowieckiemu ruchowi oporu na Litwie w latach 1945-1956. Ze strony Kancelarii Prezydenta RP towarzyszył mu Zastępca Szefa Kancelarii Robert Draba.

Następnie Prezydent Republiki Litewskiej udał się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim. Po spotkaniu obaj Prezydenci złożyli oświadczenia dla mediów.

Prezydent RP powiedział m.in.:

„Kolejne – już nie potrafię powiedzieć, które – nasze spotkanie w ciągu niespełna dwóch lat, ale spotkanie szczególne, bo w dniu naszego święta narodowego. Ja myślę, że dzisiejsza wizyta Pana Prezydenta Valdasa Adamusa ma w Polsce szczególnie symboliczne znaczenie. Pan Prezydent przybył w dniu święta narodowego. Ja zostałem zaproszony na święto narodowe Litwy, na okrągłą, dziewięćdziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości przez Republikę Litewską, w lutym 2008 roku. Bardzo się z tego cieszę. To przykład pogłębiających się relacji między naszymi krajami. To przykład znakomitych osobistych związków między głowami państw Litwy i Polski. Jestem z tego niezmiernie zadowolony. (...) Mówiliśmy też o umowach o charakterze energetycznym między naszymi krajami. Ja muszę powiedzieć, że ubolewam nad tym, że teraz jeszcze tej umowy nie udało się podpisać, ale jestem najgłębiej przekonany, że w najbliższym czasie ona zostanie podpisana. Wyraziłem satysfakcję, że z informacji, które do mnie docierają, nowy premier wkrótce ma udać się do Wilna, także do Pragi. (...)”.

Obaj Prezydenci wzięli następnie udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Po zakończeniu uroczystości Prezydent RP i Prezydent Republiki Litewskiej złożyli wieniec pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego.

Galeria[edytuj]

Źródła[edytuj]