2007-11-11: Kancelaria Prezydenta RP: nieprawdziwe informacje medialne dotyczące kolejności składania wieńców

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 11 listopada 2007
Lech Kaczyński, Vladas Adamkus, Maria Kaczyńska i Donald Tusk podczas składania wieńców pod Pomnikiem Marszałka Piłsudskiego

Tym razem Kancelaria Prezydenta miała zastrzeżenia do napisu widniejącego na wieńcu, który miał złożyć rozpoczynający swoją misję premier - podała na e-Polityka na swojej stronie internetowej.

"Na wieńcu, który Donald Tusk złożył przed Grobem Nieznanego Żołnierza, widnieje bowiem nie napis desygnowany na premiera, a już Prezes Rady Ministrów. Otoczenie lidera PO chciało, by prowadzący tak właśnie przedstawił Donalda Tuska. Stało się jednak inaczej" - podało radio RMF FM.

Media poinformowały, że nieporozumienie dotyczyło także tego gdzie miał stać Tusk na trybunie honorowej oraz kolejności składania wieńców. Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że za kolejność składania wieńców odpowiadał warszawski garnizon - organizator uroczystości.

Podczas ceremonii Tusk złożył kwiaty jako szósty, po Lechu Kaczyńskim, Valdasie Adamkusie, marszałkach Sejmu i Senatu oraz Jarosławie Kaczyńskim.

Natomiast na trybunie honorowej stanął tuż za Lechem Kaczyńskim, obok Hanny Gronkiewicz-Waltz (prezydenta Warszawy) i Waldemara Pawlaka (PSL).

Kancelaria Prezydenta wydała w tej sprawie oświadczenie brzmiące następująco:

"Informacje podane przez niektóre media, jakoby Kancelaria Prezydenta RP ingerowała w kolejność składania wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i napisy na tych wieńcach są całkowicie nieprawdziwe. Kancelaria Prezydenta RP nie była organizatorem uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w dniu Narodowego Święta Niepodległości".

Źródła[edytuj | edytuj kod]