Przejdź do zawartości

2007-11-07: Prezydent odznaczył pośmiertnie sierż. Andrzeja Filipka

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 7 listopada 2007

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński postanowieniem z dnia 5 listopada 2007 r. nadał pośmiertnie sierż. Andrzejowi Filipkowi Krzyż Kawalerski Orderu Krzyża Wojskowego za wybitne zasługi w działaniach prowadzonych podczas akcji bojowych oraz za wykazaną odwagę i osobiste męstwo.

W dniu 7 listopada 2007 r., podczas uroczystości pogrzebowych w Lublinie, order w imieniu prezydenta przekazał żonie zmarłego Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło. Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. dyw. Roman Polko odczytał przesłanie od prezydenta.

Przesłanie brzmiało m.in.:

„Pełni żalu żegnamy dzisiaj sierżanta Andrzeja Filipka z 3. Brygady Zmechanizowanej z Lublina, który służąc Ojczyźnie w szeregach Wojska Polskiego złożył najwyższą ofiarę - ofiarę życia. Zginął podczas patrolu, w akcji bojowej. Wierny przysiędze, wykonywał powierzone zadanie. Wypełnił do końca swoją żołnierską powinność.

Sierżant Andrzej Filipek był jednym z tych, którzy przynoszą chlubę Polsce i naszemu wojsku. Z dumą nosił polski mundur. Był znakomitym, doświadczonym żołnierzem, profesjonalistą, wypróbowanym kolegą. Uczestniczył w szóstej już swojej misji zagranicznej, z poświęceniem służąc Polsce z dala od ojczystej ziemi. Służył także po prostu ludziom, naszym bliźnim w odległych rejonach świata, ciężko doświadczonym przez zło, przemoc i konflikty. Do nadzorowanej przez naszych żołnierzy strefy stabilizacyjnej w Iraku sierżant Andrzej Filipek pojechał ze świadomością i przekonaniem, że wypełnia misję wielkiej wagi, daje świadectwo naszej polskiej współodpowiedzialności za wolność waszą i naszą. To świadectwo potwierdził własnym życiem. (...)

Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pragnę z całą mocą stwierdzić, że sierżant Andrzej Filipek oddał życie za pokój i bezpieczeństwo nas wszystkich. Dlatego my wszyscy jesteśmy Jemu winni wdzięczność i pamięć. Musimy bowiem pamiętać, że w największych zamachach terrorystycznych ostatnich lat - w Nowym Jorku, Londynie, Madrycie - ginęli także Polacy. Terroryzm jest straszliwym złem, które zagraża każdemu człowiekowi i wszystkim narodom. Dlatego dzisiaj nasi żołnierze strzegą nie tylko granic Ojczyzny, ale bronią pokoju i walczą z terroryzmem także w odległych od Polski misjach - w Iraku, Afganistanie i wielu innych krajach.

W uznaniu zasług i bohaterstwa, śp. Andrzej Filipek został pośmiertnie awansowany przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia sierżanta, ja zaś postanowiłem uhonorować poległego Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego - najwyższym polskim odznaczeniem, przyznawanym w czasie pokoju za czyny bojowe. Cześć Jego pamięci!”

Sierż. Andrzej Filipek – wielokrotny uczestnik misji poza granicami kraju, m. in. w Syrii, dwukrotnie w Kosowie oraz VIII i X zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku. Zginął w dniu 2 listopada 2007 roku w wyniku zamachu terrorystycznego na patrol ze składu grupy bojowej na drodze do JSS Wspólnego Posterunku Bezpieczeństwa w północnej części Diwaniji.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]