2007-11-07: Lech Wałęsa przejdzie operację kardiochirurgiczną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lech Wałęsa
Krążenie wieńcowe
środa, 7 listopada 2007

„Potrzebny będzie przeszczep. Jak tempo niszczenia mojego serca będzie takie, jak jest teraz, to wytrzyma ono od dwóch do pięciu lat” – oznajmił Lecha Wałęsa w wywiadzie dla „Dziennika”.

Były prezydent przygotowuje się do zabiegu kardiochirurgicznego, który ma zostać przeprowadzony w klinice w Houston. Tej samej, w której operowany był m.in. Borys Jelcyn. Operacja będzie kosztowała ok. 100 tys. dolarów, jednak Wałęsa przyznaje, że w tej chwili nie posiada takiej sumy. „Ale muszę zebrać[ową sumę - przyp. red.], inaczej wy będziecie zbierać na mój wieniec” – stwierdził.

Lech Wałęsa ma problemy z sercem od wielu lat. W ubiegłym roku przeszedł zabieg w klinice we Włoszech, gdzie przeszedł zabieg angioplastyki, poszerzający tętnice wieńcowe. Jednak kondycja byłego prezydenta jest w taki poważnym stanie, że wymaga on dalszego, dużo poważniejszego leczenia.

Klinika w Houston, w najbliższym czasie otrzyma szczegółowe dane prezydenta by wpisać go do rejestru oczekujących na przeszczep.

Prawdopodobnie niedługo Lech Wałęsa przejdzie jeszcze zabieg w Polsce. Jego lekarze planują wszczepienie defibrylatora, by zabezpieczyć Wałęsę przed groźną dla niego arytmią i tzw. nagłą śmiercią sercową.

Źródła[edytuj]