2007-11-06: III Międzynarodowy Kościański Półmaraton

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 6 listopada 2007
Kościół pod wezwaniem Pana Jezusa w Kościanie
Krzywy dom przy ulicy Masztalerza

4 listopada o godzinie 13:00 wystartował III Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. Henryka Florkowskiego. Wzięła w nim udział rekordowa ilość biegaczy - 354 osoby. Oprócz Polaków na starcie stanęli goście z Ukrainy, Białorusi i Kenii.

Uroczystego otwarcia imprezy dokonał prof. Wojciech Florkowski, syn patrona imprezy. Dystans 21 kilometrów i 975 metrów (trzy siedmiokilometrowe rundy) najszybciej pokonał reprezentant Ukrainy, Mikhaylo Iveruk, z czasem 01:04:46. Tym sposobem zawodnik pobił rekord trasy Półmaratonu. W roku ubiegłym zwycięzcy biegli trzy minuty dłużej. Drugi na mecie był Karol Rzeszkiewicz z czasem 01:04:47, reprezentant Klub SKLA Sopot. Trzeci był kolejny reprezentant Polski - Jan Białk (01:04:57).

Najszybszą zawodniczką okazała się Dorota Ustianowska, która uzyskała czas 01:13:59. Drugi wynik wśród pań był udziałem Edyty Lewandowskiej z Klubu RKS Łódź (z czasem 01:15:07). Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Ukrainy, Angelika Awerkowa (z czasem 01:16:12).

Zawodnicy startujący w Półmaratonie byli klasyfikowani w różnych kategoriach. W kategorii mieszkańców powiatu kościańskiego wśród panów najszybszy był Łukasz Złotkowski z Klubu UKS JUNIOR z Nietążkowa, który na mecie uzyskał czas 01:19:09. Najszybszą mieszkanką powiatu kościńskiego została natomiast z czasem 01:32:18 Małgorzata Nowak. Zawodniczka startowała w barwach Klubu LKS SANA Kościan. W kategorii weteranów najszybszy okazał się Jerzy Kulczyk, reprezentant Pommernfisch Tychowo. Uzyskał czas 01:11:47. Ze względu na to, że patronem biegu jest doktor nauk medycznych, została wyszczególniona dodatkowa kategoria - "Służba zdrowia". W niej najlepszy wynik wśród pań uzyskała Agnieszka Janasiak, z LKS Sana Kościan, która zakończyła zawody z czasem 01:16:23. Wśród panów najszybszy był Krzysztof Borowski ( 01:17:51).

Tegoroczny Półmaraton ukończyło ponad 100 osób więcej niż w roku ubiegłym. "Cieszymy się, że tylu zawodników skorzystało z naszego zaproszenia i wzięło udział w tym dużym sportowym wydarzeniu. Lepsza od ubiegłorocznej pogoda sprawiła, że zwycięzca uzyskał lepszy czas, a i na trasie kibicowało więcej osób" - mówił Edward Strzemiński, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Półmaratonu.

W ramach imprezy zawodnicy mogli sprawdzić się także na dystansie siedmiu kilometrów. W tym biegu pierwsze miejsce zajął Tomasz Zając z UKS JUNIOR Nietążkowo, uzyskując czas 00:23:47. Drugi na metę z czasem 00:25:17 przybiegł Adam Chudzicki z Lubonia, a trzeci był Tomasz Dobrzycki, reprezentant KS 64-sto z Leszna. Zawodnik uzyskał czas 00:25:18. Kolejną dodatkową atrakcją był bieg na dystansie 2 km dla dziewcząt i chłopców. Pierwszy raz organizowano także w Kościanie zawody w chodzie sportowym na dystansie 2 km.

Zwycięzcy Półmaratonu otrzymali nagrody pieniężne. Zwycięzcy pozostałych biegów nagrody rzeczowe. Wszyscy triumfatorzy otrzymali dodatkowo pamiątkowe puchary.

Organizatorami imprezy było Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz wszystkie gminy powiatu kościańskiego. Za sportowe przygotowanie imprezy odpowiadał Ludowy Klub Sportowy „Sana” w Kościanie, Stowarzyszenie LZS w Kościanie, Wielkopolskie Zrzeszenie LZS w Poznaniu, Powiatowy Szkolny Związek Sportowy w Kościanie, KS Sztafeta Ateńska i Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Kościanie. Oficjalnym sponsorem imprezy była firma Coccodrillo.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa wielkopolskiego
Wikinews
Wielkopolskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w wielkopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Kalisza, Konina, Ostrowa Wielkopolskiego, Piły, Poznania, Śremu
pozostałych miejscowości