2007-11-05: Rzeczpospolita i Gazeta Wyborcza najczęściej cytowanymi polskimi dziennikami we wrześniu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 5 listopada 2007

Według raportu Instytutu Monitorowania Mediów, który dokonał analizy 7430 przekazów mediowych, Rzeczpospolita oraz Gazeta Wyborcza to dwa dzienniki, które we wrześniu 2007 roku były najczęściej cytowane w innych polskich mediach. Wśród stacji telewizyjnych prowadzi TVN24, a w przypadku stacji radiowych RMF.

Dwa powołania zadecydowały o zwycięstwie Rzeczpospolitej (1458 cytowań). Na Gazetę Wyborczą dziennikarze z innych mediów powoływali się 1456 razy. Dziennik z pozycji lidera spadł na trzecie miejsce (1077).

W zestawieniu, podobnie jak w sierpniu tego roku, znalazły się trzy tygodniki opinii – najwyżej notowany jest Wprost – na czwartym miejscu z wynikiem 523 powołania. Newsweek był cytowany 270 razy, a Polityka - 141 razy.

Piąta lokata należy do TVN24 (357 cytowań). W zestawieniu znalazła się także telewizja TVN (198 cytowań). Najbardziej opiniotwórczymi stacjami radiowymi we wrześniu okazały się: RMF (231 powołań) i Radio Zet (190).

Najczęściej cytowanym dziennikiem biznesowo-ekonomicznym została, podobnie jak w jedenastu ostatnich miesiącach, Gazeta Prawna (234 powołania, 9. miejsce). Super Express wyprzedza Fakt. We wrześniowym zestawieniu nie znalazł się żaden portal internetowy.

W przypadku mediów internetowych, najczęściej cytowany był Onet.pl (83), a na drugim miejscu Interia.pl (62).

Najczęściej cytowane publikacje we wrześniu[edytuj | edytuj kod]

  • "PiS rośnie na Kaczmarku" Michała Kochanowicza - Gazeta Wyborcza (124 cytowania)
  • "Dzwoni Krauze do prezydenta" Wojciecha Czuchnowskiego - Gazeta Wyborcza (107)
  • "Beger kupuje podpisy" Marcina Kąckiego i Michała Kopińskiego - Gazeta Wyborcza (99)

Biorąc pod uwagę prasę najczęściej cytującą inne serwisy (doniesienia innych środków masowego przekazu) na pierwszym miejscu znalazła się Gazeta Wyborcza, a drugim Trybuna. Wśród rozgłośni radiowych na pierwszych miejscach znalazły się TOK FM i PR3, a wśród stacji telewizyjnych TVN24 i TVP3.

Źródła[edytuj | edytuj kod]