2007-11-04: Koniec kurdyjskiego kryzysu?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 4 listopada 2007

Rzecznik rządu w Bagdadzie Ali al-Dabbagh powiedział podczas konferencji pokojowej w Stambule, że "Irak jest gotów aresztować przywódców kurdyjskiej partii PKK, którzy używają północnego Iraku jako bazy wypadowej przeciwko tureckim żołnierzom".

Natomiast premier Turcji Recep Tayyip Erdoğan mówił o podjęciu "pilnych" i "zdecydowanych" działań przeciwko "terrorystycznym grupom, wykorzystującym terytorium Iraku do atakowania sąsiednich państw". Iracka delegacja zdecydowała się na zwalczenie terrorystów samodzielnie: "iracka policja i wojsko same zajmą się liderami PKK i postawią ich przed obliczem sprawiedliwości".

Do czasu konferencji Irak opowiadał się za nie ingerowaniem w autonomię Kurdystanu. Dlatego dzisiejsze spotkanie zaskoczyło jego uczestników (a wśród nich m.in. sekretarz stanu USA Condoleezza Rice, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun, premier Iraku Nuri al-Maliki oraz szef dyplomacji irańskiej Manuszehr Mottaki), kiedy to autonomiczny rząd oświadczył, iż zamknie biura PKK w kraju i zdelegalizuje samą organizację.

Źródła[edytuj | edytuj kod]