Przejdź do zawartości

2007-11-03: Rekordowa kwesta na warszawskich Powązkach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 3 listopada 2007
Cmentarz Powązkowski
Kwestująca na Powązkach Ewa Kuklińska (2 listopada 2007)
Cmentarz Powązkowski, grób Jerzego Waldorffa
Cmentarz Ewangelicko-Reformowany, brama wejściowa
Cmentarz Ewangelicko-Augsburski, kaplica Helpertów
Cmentarz Żydowski w Warszawie, (ul. Okopowa 49/51)

Cmentarz Powązkowski

[edytuj | edytuj kod]

Jak co roku na Cmentarzu Powązkowskim odbyła się kwesta na rzecz ratowania starych grobów. Pieniądze zbierali artyści, dziennikarze, politycy i ludzie nauki. W sumie było to ok. 200 osób. Kwestę prowadzono w czwartek i piątek od godziny 9:00 do zmierzchu.

Zbiórka datków zorganizowana była już po raz 33, tym razem przez Stołeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Nieżyjący już Jerzy Waldorff był pomysłodawcą prowadzonych w Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki akcji.

W tym roku kwestowali m.in.: Krzysztof Daukszewicz, Alina Janowska, Barbara Wachowicz, Magdalena Zawadzka, Andrzej Kopiczyński, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Conrado Moreno, Ewa Kuklińska, Maja Komorowska, Irena Kwiatkowska, Damian Damięcki, Joanna Szczepkowska, Beata Tyszkiewicz, Krzysztof Kowalewski i Krystyna Sienkiewicz, Joanna Sydor, Małgorzata Socha, Mateusz Damięcki, Adam Fidusiewicz, Irena Santor, Wojciech Młynarski, Jolanta Fajkowska, Katarzyna Dowbor oraz członkowie zespołu "Mazowsze".

"Ja nie nawołuję, nie brzęczę, nie zaczepiam. Nie chcę stawiać nikogo w niezręcznej sytuacji" - mówiła Magdalena Zawadzka, która stała w bocznej alejce cmentarza, niedaleko bramy św. Honoraty.

"Przychodziłem z rodzicami na Powązki i podziwiałem. W Hiszpanii nie kładzie się kwiatów i nie pali zniczy na grobach" - powiedział Conrado Moreno, który po trzygodzinnym dyżurze miał pełna puszkę.

Na Powązkach pieniądze zbierali również górale z Zakopanego. "Dajcie dutki na groby" - wołali. Była też grupa osób z Litwy zbierająca pieniądze na renowację Cmentarza na Rossie w Wilnie. Kwestowano także na Cmentarz Orląt we Lwowie i groby katyńskie.

Ze zbierającymi fundusze spotkał się abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, który podziękował za działania na rzecz odnowy cmentarza.

W tym roku podczas kwesty na rzecz opieki nad Cmentarzem Powązkowskim zebrano w czwartek i piątek ok. 214 tys. zł. W pierwszym dniu kwesty zgromadzono 155 tys. zł. W ubiegłym roku całość wyniosła ok. 160 tys. zł. W czasie ostatniej rekordowej zbiórki w 2004 roku zebrano 197 tys. zł.

Z ubiegłorocznych środków odnowione zostały groby m.in.: Stanisława Moniuszki, Karola Kurpińskiego, Franciszka Górskiego, Łukasza Biegańskiego oraz rodziny pisarza Józefa Korzeniowskiego.

Renowacja dofinansowana była również przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawa.

Cmentarz Powązkowski powstał w 1750 roku. Grunty, na których sie wówczas znajdował ofiarował Melchior Korwin Szymanowski. Było to 2,4 ha. Pierwszą osobą tam pochowaną był ksiądz Wincenty Bartłomiej Skrzetuski (1791 r.). Na cmentarzu pochowanych jest wielu wybitnych Polaków, m.in.: Władysław Reymont, Leopold Staff, Maria Dąbrowska, Stanisław Moniuszko, Józef Elsner, Jan Kiepura, Hanka Bielicka, Czesław Niemen, Zbigniew Herbert, Ignacy Skorupka, Krzysztof Kieślowski, Henryk Wieniawski, Jan Nowak-Jeziorański, Hanka Ordonówna i Agnieszka Osiecka.

Cmentarz Ewangelicko-Reformowany

[edytuj | edytuj kod]

Kwestowano również na cmentarzach ewangelickich na Woli. Do udziału w zbiórce zaproszono artystów i profesorów warszawskich uczelni.

Pieniądze zbierali tam m.in.: Emilia Krakowska, Kazimierz Kaczor, Olgierd Łukaszewicz, Roman Kłosowski, Artur Barciś, Barbara Horawianka, Krystyna Janda, Magda Umer i Jerzy Połomski.

Barbara Horawianka na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym w ciągu godziny zebrała 943 zł.

"To rekord. Ale mam nadzieję, że na jego pobicie nie będzie trzeba długo czekać. Potrzeby są bardzo duże. W tym roku chcemy wyremontować pomnik na grobie Ernesta Faltza, wyższego urzędnika Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Potrzeba 40 tys. zł." - powiedziała Irena Scholl ze Społecznego Komitetu Opieki nad Zabytkami Cmentarza Ewangelicko-Reformowanego.

"Pomóżcie uratować cmentarz, każdy grosz się liczy!" - mówiły do odwiedzających cmentarz: Krystyna Janda i Magda Umer.

"W środku są nie tylko monety, ale nawet kilka banknotów po 50 zł" - mówił Jerzy Połomski o zawartości swojej puszki.

Na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowalnym przez cały dzień zebrano ok. 12 tys. zł. Kwesta na tym cmentarzu odbędzie się jeszcze w niedzielę w godz. 10:00-15:00.

Cmentarz Ewangelicko-Augsburski

[edytuj | edytuj kod]

Natomiast na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim kwestowała m.in. Zofia Czerwińska, która uzbierała prawie 600 zł. "O godz. 13 mieliśmy ponad 13 tys., a to dopiero początek. Zobaczymy, ile uda nam się zebrać, później wybierzemy pomniki do renowacji. Jest kilka, którymi trzeba się zająć natychmiast" - mówił Witold Straus opiekujący się cmentarzem. Kwesta będzie tu trwała do niedzieli.

Cmentarz Żydowski przy ul. Okopowej

[edytuj | edytuj kod]

Na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Okopowej kwestę rozpoczął w czwartek o godzinie 9:00 Andrzej Wajda. Zebrane pieniądze przeznaczone będą, również jak w przypadku innych zbiórek na warszawskich cmentarzach, na odnowę zniszczonych zabytkowych grobów. W zbiórce pieniędzy uczestniczyły m.in.: Krystyna Zachwatowicz i Maja Komorowska.

"Cieszy mnie to, że ludzie specjalnie na ten cmentarz przyjeżdżają wrzucić datek" - mówiła Maja Komorowska.

1 listopada Jan Jagielski, prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, oprowadzał wycieczki po cmentarzu. Opowiadał o historii i ciekawostkach związanych z nekropolią. "Macewa, czyli tablica nagrobna ma kształt półokrągle sklepionych drzwi. One zamykają nasze życie tutaj" - mówił Jagielski do zgromadzonych.

"To wspaniale, że tyle osób na nowo odkrywa to miejsce, tak ważne na mapie Warszawy" - powiedziała Gołda Tencer, aktorka i reżyserka Teatru Żydowskiego w Warszawie.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości