2007-11-02: ESA rozmawia z chińskim orbiterem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 listopada 2007
Radioteleskop o średnicy 100 metrów

1 listopada o godz. 06:04 GMT radioteleskopy należące do sieci śledzenia ESTRACK, Europejskiej Agencji Kosmicznej, po raz pierwszy przekazały radiokomendy do chińskiego orbitera księżycowego, Chang'e 1. Jedenaście minut później, chińskie centrum dowodzenia w Pekinie potwierdziło prawidłowe odebranie komend przez orbiter. Był to pierwszy raz, gdy stacje śledzenia ESA przekazały rozkazy do chińskiego statku kosmicznego. Rozkazy przekazał 15 metrowy radioteleskop w Maspalomas, w Hiszpanii. Chang'e znajdował się wtedy 200 000 km od Ziemi.

Kilka godzin wcześniej, o 04:35 GMT, ESA rozpoczęła wspieranie misji Chang'e 1 swoją siecią łączności. Wtedy to, 35 metrowy radio teleskop w New Norcia, w Australii, odebrał pierwsze dane telemetryczne z chińskiego orbitera i przekazał je do Chin. Następne dane telemetryczne odebrał radioteleskop w Kourou, w Gujanie Francuskiej.

Stacje w Maspalomas i Kourou wykonały także pomiary dopplerowskie pozwalające ustalić odległość i kierunek lotu chińskiej sondy.

"Wsparcie przebiegło zgodnie z planem i bez żadnych problemów. Jesteśmy pewnie, że to zasługa intensywnych przygotowań i testów przeprowadzonych w ścisłej współpracy z Chinami", powiedział Erik Soerensen, dyrektor sekcji wymogów systemowych i kontroli w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych (ESOC).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]