2007-11-02: Czeski wicepremier podał się do dymisji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 2 listopada 2007
Jiří Čunek

Szef Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i wicepremier Czech, Jiří Čunek poinformował w czwartek, że 7 listopada poda się do dymisji. Jego decyzja jest spowodowana zarzutami jakie wobec niego wysunęła czeska prokuratura.

Zarzuca się mu, że w latach 90. jego rodzina nielegalnie pobierała świadczenia socjalne. W tym samym okresie na koncie Čunka miało znajdować się ponad 3,5 mln koron. Dodatkowo Jiří Čunek zataił przed urzędem podatkowym to, iż posiada tak znaczne dochody.

Już wcześniej czeskiemu wicepremierowi stawiano aferalne zarzuty. Oskarżano go o to, że będąc starosta morawskiej Vesztiny przyjął półmilionową łapówkę. Miało to być wynagrodzenia ze strony pewnej firmy, której umożliwiono wykup pakietu większościowego w komunalnym przedsiębiorstwie zajmującym się budową mieszkań.

Udało mu się te zarzuty oddalić, jednak wpisał się nimi do historii Czech jako pierwszy członek rządu, którego oskarżono o korupcje.

W obliczu obecnej afery Jiří Čunka złożył dymisję ze stanowiska w rządzie, jednocześnie zapowiadając, że nie ma zamiaru rezygnować z przewodniczenie swojej partii i mandatu senatora.

Źródła[edytuj | edytuj kod]