Przejdź do zawartości

2007-10-31: Policyjna akcja „Znicz” 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 31 października 2007
Policja na warszawskich Powązkach (2 listopada 2007)

W Polsce, jak w zeszłych latach, rusza akcja "Znicz" związana z zapewnieniem bezpieczeństwa w dniu Wszystkich Świętych oraz w czasie Zaduszek. W okresie tym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich znajdujące się z dala od miejsca zamieszkania.

Dolnośląscy policjanci będą pełnić służbę na drogach regionu oraz w okolicach cmentarzy parafialnych i dużych nekropolii miejskich. Policjanci z drogówki przypominają o elementarnych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, których każdy kierowca powinien przestrzegać, aby bezpiecznie dojechać do celu. Jadąc należy, między innymi:

  • dostosowywać prędkość do warunków panujących na drodze
  • nie przekraczać prędkości obowiązującej na danym odcinku drogi
  • utrzymywać bezpieczny odstęp między pojazdami
  • używać świateł mijania
  • stosować pasy bezpieczeństwa, urządzenia do przewozu dzieci – foteliki, siedziska, zwracać szczególną uwagę na znaki drogowe, gdyż w tych dniach, w wielu miejscach pojawią się nowe oznaczenia. Dotyczy to szczególnie rejonów wokół cmentarzy. W newralgicznych miejscach ruchem kierować będą policjanci i to do ich poleceń w pierwszej kolejności należy się stosować
  • niedopuszczalne jest wsiadanie za kierownicę i jazda po spożyciu alkoholu

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu apeluje też o to, by pamiętać również, aby przed wyjazdem w dłuższą trasę sprawdzić stan techniczny samochodu (sprawność układu hamulcowego, kierowniczego, oświetlenia i stan opon). Wybierając się w trasę, najlepiej być wypoczętym, ale mimo to powinno się robić przerwy na odpoczynek na trasie.

Piesi uczestnicy ruchu powinni korzystać z chodników, a w przypadku ich braku - z pobocza. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W okolicach cmentarzy przygotowane zostaną specjalne parkingi dla tych, którzy zdecydują się wybrać na cmentarz swoim samochodem. Jednak doświadczenia z lat ubiegłych pokazują, że zdecydowanie szybciej można będzie dojechać w rejon cmentarza specjalnie zorganizowanymi liniami komunikacji publicznej.

KWP we Wrocławiu apeluje również do osób starszych, bardziej niż inni narażonych na ataki przestępców, aby omijały ciemne uliczki, parki i nieoświetlone bramy. Nieraz warto wybrać dłuższą drogę, ale bezpiecznie dotrzeć do celu. Nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach grobów najbliższych. Mogą pojawić się także kieszonkowcy, którzy będą starali się wykorzystać tłok na cmentarzu, czy w środkach komunikacji miejskiej. Złodzieje z reguły nie działają samodzielnie, tylko w grupie. Wykorzystują tłok, aranżują sytuacje, które odwracają uwagę osoby okradanej. Dlatego KWP apeluje do wszystkich, aby wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy, biżuterii czy zbędnych dokumentów. Pamiętać należy także, aby nie pozostawiać wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach. Mogą one stać się łatwym łupem złodziei.

Niektórzy wyjadą na kilka dni. W takim przypadku należy pamiętać, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem. Dlatego przed wyjazdem należy sprawdzić, czy zostały zamknięte drzwi i okna. Można poprosić zaufanego sąsiada o wyjęcie listów ze skrzynki, czy zabranie ulotek spod drzwi. Zaufana osoba może także zapalić światło w mieszkaniu, dając tym samym sygnał, ze ktoś jest stale obecny w domu. Jeśli mimo wszystko ktoś stałby się ofiarą przestępstwa, natychmiast należy poinformować o tym policję. Nie należy zacierać śladów, natomiast należy starać się zapamiętać jak najwięcej szczegółów mogących pomóc policjantom w ustaleniu i zatrzymaniu sprawcy.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa dolnośląskiego
Wikinews
Wikinews
Dolnośląskie
Dolnośląskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie dolnośląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Wrocławia | Legnicy | Wałbrzycha | Jeleniej Góry | pozostałych miejscowości