Przejdź do zawartości

2007-10-31: Gdynia: nowe książki z Marynarki Wojennej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
ORP "Błyskawica"
środa, 31 października 2007

W ostatnich dniach na pokładzie historycznego niszczyciela ORP "Błyskawica" miały miejsce prezentacje dwóch książek autorstwa byłych oficerów polskiej Marynarki Wojennej. W żargonie marynarskim uroczystość przedstawienia książek nosi nazwę wodowania, nawiązującą do okrętów.

Pierwszą pozycją, która ukazała się 29 października 2007 roku jest książka kmdr. Stanisława Wielebskiego pt. "Inżynierowie okrętów". Opiera się ona na wspomnieniach autora i traktuje o wkładzie oficerów mechaników w rozwój morskiego rodzaju Sił Zbrojnych. Wydana została nakładem Oficyny Wydawniczej Finna z Gdańska. W uroczystości udział wziął szef Szkolenia Marynarki Wojennej wiceadm. Maciej Węglewski oraz kontradm. w st. spocz. Henryk Pietraszkiewicz, były zastępca dowódcy Marynarki Wojennej ds. liniowych.

Wodowanie drugiej książki, zatytułowanej "Profesura z morzem w tle..." odbyło się również w Salonie Kaprów na ORP "Błyskawica", jednakże dzień później. Jej autor kmdr. Andrzej Drzewiecki skupił się na opracowaniu zbiorowej biografii twórców wojskowego szkolnictwa morskiego, które aktualnie obchodzi swoje 85-lecie. Wydawcą jest Wydawnictwo Adam Marszałek. Na prezentację przybył ponownie szef Szkolenia Marynarki Wojennej wiceadm. Maciej Węglewski, a także komendant-rektor Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni kontradm. dr inż. Czesław Dyrcz.

Kmdr w st. spocz. mgr inż. Stanisław Wielebski urodził się w 1929 roku. Na początku służby był oficerem mechanikiem na okrętach podwodnych. Następnie zajmował kolejne stanowiska w jednostkach liniowych, Szefostwie Służb Technicznych i Zaopatrzenia Marynarki Wojennej oraz Głównym Inspektoracie Techniki Wojska Polskiego. Karierę zakończył w 1990 roku jako dyrektor Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej.

Kmdr rez. dr Andrzej Drzewiecki urodził się w 1955 roku. Jest wieloletnim pracownikiem naukowym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajmuje się historią XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem polskiej Marynarki Wojennej oraz stosunkami międzynarodowymi. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Historii i Politologii Instytutu Nauk Społecznych. W tym roku zakończył zawodową służbę wojskową.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Biuro Prasowe – Wodowanie książek – Marynarka Wojenna Rzeczypospolitej Polskiej, 29 października 2007
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości