Przejdź do zawartości

2007-10-31: Amerykanie obchodzą Halloween

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Dynia jest jednym z symbolów Halloween
link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Halloween
środa, 31 października 2007

31 października, Amerykanie obchodzą Halloween. Święto to jest odmianą Dnia Wszystkich Świętych. Dziś dzieci i młodzież przyjdą do szkoły przebrane w maski i kostiumy. Wieczorem natomiast, również przebrani będą pukać do drzwi sąsiadów z prośbą o słodycze.

W tym dniu organizowane są przyjęcia kostiumowe i wieczory filmowe, na których oglądane są horrory. Organizowane są również parady a najbardziej znana odbywa się w Nowym Jorku w dzielnicy Greenwich Village. Organistują ją miejscowi homoseksualiści. Ludzie przebierają sie za duchy, wampiry ale również za polityków czy aktorów.

Kościół Rzymskokatolicki krytykuje Halloween wywodzący się ze starożytno-celtyckich oraz pogańskich tradycji obrządku All Hallows Eve. Do Ameryki zwyczaj ten został przywieziony w XIX wieku przez imigrantów z Irlandii i Szkocji.

W Polsce święto jest obchodzone od końca lat 90. Organizowane są liczne imprezy w klubach, występy teatralne i projekcje filmowe. W większych miastach polskie dzieci bawią się podobnie jak te w Stanach Zjednoczonych, odwiedzając sąsiadów.

Charakterystycznym przedmiotem Halloween jest dynia z wyciętymi otworami przypominającymi wyglądem nos, oczy i jamę ustną, często ze świecącymi lampionami w środku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]