Przejdź do zawartości

2007-10-30: Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2007 czyli „polski Nobel”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 30 października 2007

Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP) przyznano w tym roku już po raz szesnasty. Jest to jedna z najważniejszych nagród naukowych w Polsce. Wyróżnienie potocznie nazywane jest "polskim Noblem". Przyznawane jest w czterech dziedzinach. Jury oceniło dorobek naukowy kandydatów z ostatnich czterech lat.

Laureaci

[edytuj | edytuj kod]
  • prof. Karol Modzelewski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za "badania nad historią powstawania tożsamości europejskiej, odkrywające znaczenie tradycji przedchrześcijańskiej i wielokulturowej dla współczesnego pojęcia Europy, przedstawione w dziele 'Barbarzyńska Europa'"
  • prof. Włodzimierz Krzyżosiak z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych za "odkrycie mechanizmu selektywnego wyciszania informacji genetycznej, mogącej prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych"
  • doc. dr hab. Andrzej Sobolewski z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie, w dziedzinie nauk ścisłych za wyjaśnienie "fotostabilności materii biologicznej przez odkrycie nowego mechanizmu dezaktywacji bezpromienistej elektronowo wzbudzonych stanów DNA i białek"
  • prof. Andrzej Nowicki z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie, w dziedzinie nauk technicznych za "opracowanie podstaw teoretycznych i wdrożenie do produkcji ultrasonografów z obrazowaniem kolorowym przepływu krwi"

Prof. Maciej Żylicz, prezes FNP powiedział, że badania Włodzimierza Krzyżosiaka "w przyszłości mogą się przyczynić do opóźniania lub wręcz leczenia chorób takich, jak choroba Huntingtona, atoksja czy łamliwość chromosomu X".

Natomiast wiceprzewodniczący rady FNP, prof. Kazimierz Stępień informując o wyborze laureata w dziedzinie nauk ścisłych powiedział, że badania zwycięzcy "mogą mieć znaczenie dla nauki o początkach życia na Ziemi".

Wręczenie nagród odbędzie się 7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają dyplomy, statuetki i 200 tys. zł brutto.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]