Przejdź do zawartości

2007-10-29: Półtora miliona internautów w Polsce stanowią dzieci w wieku 7-14 lat

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 października 2007

Według badań firmy Gemius SA wzrosła o 100 tysięcy liczba dzieci wśród polskich internautów i w kategorii wiekowej 7-14 lat stanowią oni 1,5 miliona użytkowników internetu, co daje 11% wszystkich użytkowników. Badania zostały opublikowane dla Fundacji Dzieci Niczyje w raporcie "Dzieci aktywne online".

Niemal o 10 godzin w ciągu roku wzrósł średni czas, jaki internauta w wieku od 7 do14 lat spędził w sieci. 53% z tej grupy to chłopcy, którzy średnio miesięcznie spędzają 19 godzin i 46 minut, dziewczynki natomiast 29 godzin i 46 minut.

Prawie co drugie dziecko–internauta to tzw. heavy user (korzysta z Internetu codziennie lub prawie codziennie). Szczegółowiej częstotliwość użytkowania internetu przez dzieci z tej grupy, wygląda to następująco:

Częstotliwość korzystania z internetu Dane w procentach
Codziennie lub prawie codziennie 45%
Kilka razy w tygodniu 34%
Raz na tydzień 9%
1 raz lub kilka razy w miesiącu 12%

Największy udział w strukturze internautów w wieku 7-14 lat stanowią mieszkańcy wsi (28 proc.). Jednak to dzieci mieszkające w aglomeracjach (powyżej 500 tys. mieszkańców) – w porównaniu do swoich rówieśników z mniejszych miejscowości – spędzają online średnio najwięcej czasu (33 godz. 42 min.), przewyższając tym samym średnią dla całej populacji.

70% osób z tej kategorii korzysta z gier online, 95% korzysta ze stron dotyczących kultury i rozrywki, a 82% dotyczących nowych technologii.

Poszukiwanie Informacji w Internecie prawdopodobnie nie jest dla dzieci najistotniejsze w korzystaniu z medium. Kategoria "Informacje, publicystyka, media" cieszy się stosunkowo niską popularnością wśród najmłodszych internautów (zasięg – 63 proc.) oraz niemal o połowę krótszym czasem na użytkownika niż średnia dla populacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]