Przejdź do zawartości

2007-10-29: Microsoft Windows na 70% serwerów, spowolnienie migracji na Linuksa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Informatyka

InformatykaInternetOprogramowanie

GoogleLinuxMicrosoftOpenOffice.org
poniedziałek, 29 października 2007

W ciągu ostatnich 2 lat spadła migracje serwerów na Linuksa uległy spowolnieniu. W tym czasie Microsoft Windows na serwerach zaczął dominować. System Microsoftu opanował już 70% światowych serwerów, podczas gdy Linux znajduje się na ok 20%. Reszta to Unix i Netware.

Jedną z przyczyn spowolnienia migracji na Linuksa jest to, że firmy które to robiły, najczęściej zastępowały Linuksem swoją starą infrastrukturę uniksową. Migracje z Windows na Linuksa zdarzały się sporadycznie. Teraz, gdy większość firm swoje migracje już przeprowadziła, tempo wzrostu znacznie spadło.

Pozycja Windowsa za to jest mocna, głównie dzięki powiększającej się liczbie firm, rozszerzających swoją infrastrukturę o kolejne serwery oraz dzięki lepszej integracji i wsparciu dla szerokiej skali zastosowań: od systemów ERP, CRM, przez kolaborację i komunikację (VoIP, IM), aż do standardowych zastosowań biurowych jak serwery drukowania czy plików.

Pozycja Microsoftu jest ciągle dominująca. IDC opublikowało raport "Wpływ nowych technologii, oprogramowania oraz biznesowego ekosystemu Microsoft na gospodarkę międzynarodową.", w którym zawiera opinie o stymulującej roli tej firmy w rozwoju technologii informacyjnych.

W Polsce w obecnym roku w branży IT zatrudnionych było 295 tysięcy pracowników, prz czym ponad połowa była powiązana według IDC z Microsoftem.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]