Przejdź do zawartości

2007-10-29: Krzyż Oficerski dla współtwórcy wolnych mediów w stanie wojennym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 października 2007
Uroczystość odznaczenia Andrzeja Fedorowicza Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prezydent Lech Kaczyński postanowieniem z 17 października 2007 roku nadał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Andrzejowi Fedorowiczowi – współtwórcy wolnych mediów w czasie stanu wojennego.

Z uwagi na stan zdrowia Andrzeja Fedorowicza 24 października br. odwiedził go w jego domu w Falenicy doradca prezydenta Jan Olszewski, dokonując dekoracji orderem w imieniu Lecha Kaczyńskiego.

Andrzej Fedorowicz współpracę z podziemną prasą stanu wojennego rozpoczął w 1982 roku jako drukarz, a potem jako organizator druku jednej z filii „Tygodnika Wojennego”. Był jednym z pomysłodawców, a potem również założycielem Drugiego Programu Radia „Solidarność”, zorganizował grupę studentów NZS z Grup Oporu „Solidarni” do prowadzenia akcji ulicznych. Był inicjatorem i założycielem „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych” pisma, które zastąpiło „Tygodnik Wojenny” i które obok „Tygodnika Mazowsze” było wielkonakładowym podziemnym tygodnikiem o zasięgu ogólnokrajowym. Jako plastyk zaprojektował wiele serii znaczków najpierw dla „Tygodnika Wojennego”, a potem dla „Przeglądu Wiadomości Agencyjnych”. Przez wiele lat był nieuchwytny dla bezpieki, która nie potrafiła rozpracować kierownictwa PWA i Drugiego Programu Radia „Solidarność”.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]