Przejdź do zawartości

2007-10-29: 3. Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji w Gdańsku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 29 października 2007

W Gdańsku pomiędzy 23 a 25 października 2007 roku miały miejsce 3. Targi Techniki Przemysłowej, Nauki i Innowacji - Technicon Innowacje. Brało w nich udział ok. 100 firm m.in. z Polski, Czech, Niemiec, Węgier i Finlandii. Podczas targów prezentowana były oferty: firm technologicznych, naukowe, wynalazców oraz wsparcia innowacyjności.

"Syntezator mowy ludzkiej IVONA, katamarany napędzane siłą mięśni ludzkich i energią słoneczną, ekologiczny dok, ekologiczny kuter KR-10, Ukwiał - pojazd naprowadzający i podkładający ładunek wybuchowy, Głuptak - torpeda do rozminowywania, inteligentny zbiornik do hodowli ryb, inteligentne urządzenie do czyszczenia sieci rybackich pod wodą, bezkontaktowy aparat słuchowy dla niemowląt, TeleSOS - elektroniczny system pomocy medycznej, czy system elektronicznych pomocy dla osób po laryngektomii" - to niektóre z wynalazków jakie można było zobaczyć podczas targów.

Politechnika Gdańska, Auditorium Novum

Na targach swoje osiągnięcia i wynalazki prezentowała m.in. Politechnika Gdańska a 25 października odbyło się seminarium naukowe pt. „Politechnika Gdańska dla Gospodarki Innowacyjnej”.

"Targi, jak i seminarium stwarzają okazję do bezpośrednich kontaktów świata nauki i przemysłu. Politechnika Gdańska przedstawi oferty współpracy, wyniki prowadzonych badań, modele i prototypy urządzeń. Podczas seminarium przedyskutujemy kierunki dalszego rozwoju oraz nowe opracowania wyrobów i technologii odpowiadające potrzebom rynku" – powiedział prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.

Podczas targów organizowany był także konkurs Innowacje 2007. Politechnika Gdańska zgłosiła do niego 12 swoich pomysłów, m.in.:

  • projekt produktu spożywczego przygotowanego m.in. z buraka ćwikłowego i aronii - żelki przeznaczone dla dzieci, które niechętnie jedzą warzywa
  • wędliny z dodatkiem kapusty (m.in. parówki, frankfurterki i kiełbasa krakowska z dodatkiem związków z kapusty)
  • wspomaganie terapii przeciwnowotworowej
  • system elektronicznych pomocy dla osób po laryngektomii
  • maszynę do konfekcjonowania folii opakowaniowych
  • model bardzo wytrzymałej łodzi, która nie tonie m.in. po przestrzeleniu

"Dzięki atrakcyjnej - dla wymagających odbiorców jakim są np. dzieci - formie żelków, "przemyca się" zdrowotne wartości tych roślin. Moim marzeniem jest żeby wykorzystując rośliny jadalne, ich aktywności biologiczne stworzyć takie produkty spożywcze, które mogłyby służyć jako uzupełnienie diety ludzi chorych i pacjentów, którzy są szczególnie narażeni na niekorzystne, toksyczne efekty uboczne terapii. Takie żelki są bardzo cennym składnikiem diety, żelatyna daje białko, dosłodzenie daje cukry, które są substancją odżywczą i jeszcze oprócz tego mamy fitozwiązki bioaktywne, które pomagają zwalczać efekty stresu oksydacyjnego, który zawsze towarzyszy terapii i stanom chorobowym" - stwierdziła dr Agnieszka Bartoszek z Katedry Technologii Leków i Biochemii Politechniki Gdańskiej.

Natomiast na temat wędlin z dodatkiem kapusty powiedziała, że "kapusta jest fenomenalnym warzywem, zawiera komplet substancji takich, które chronią ludzki organizm przed zakusami środowiska, na bardzo różne sposoby". Dodała ona również, że wędliny będą dostępne w sprzedaży prawdopodobnie w przyszłym roku.

Natomiast o prezentowanym przez Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, niezwykle odpornym modelu łodzi Jerzy Bunikowski powiedział, że "to nowa jakość, w produkcji łodzi w Polsce. Materiał znany, polietylen, który charakteryzuje się duża odpornością na ścieralność. Ciężar właściwy tego materiału jest mniejszy niż wody, w związku z tym pływa sobie swobodnie nawet po przestrzeleniu".

Bunikowski porównał ją z łodzią ratowniczą typu RIB o podobnym kształcie i wykorzystaniu. Powiedział, o RIB-ach, że "to są łodzie gumowe, to są łodzie, które są do tej pory eksploatowane i przez straż przybrzeżną, policję itd. RIB-y wymagają stałego nadzoru, chociażby utrzymania odpowiedniego ciśnienia powietrza w przegrodach. To wszystko zależy od ludzi, bywa tak że jest akcja a nie ma powietrza, więc najpierw trzeba napompować i dopiero ruszyć do akcji".

Uczelnia zaprezentowała również pokazywany już podczas zeszłorocznych targów „Politechnika Gdańska dla Gospodarki Innowacyjnej”, model bezzałogowego samolotu. Zasada jego działania jest oparta na przemysłowym modelu śmigłowca.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Wikinews
Pomorskie
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości