Przejdź do zawartości

2007-10-27: Kwaśniewski szefem unijnego zespołu do spraw Białorusi?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 27 października 2007
Aleksander Kwaśniewski z prezydentem Litwy Valdasem Adamkusem

Były szef litewskiej dyplomacji, Antanas Valionus, uważa, że Aleksander Kwaśniewski powinien zostać szefem unijnego zespołu do spraw Białorusi.

Białoruska opozycja bardzo się tym faktem ucieszyła. Uważają, że taka komisja była potrzebna już kilka lat temu, a były prezydent Polski byłby świetnym kandydatem. Białoruski politolog Walery Karbalewicz stwierdził: Aleksander Kwaśniewski jest znakomitym kandydatem na szefa takiej grupy, zwłaszcza że to jeden z niewielu europejskich polityków, który spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką.

To tylko propozycja, a eurodeputowani jeszcze nie rozpatrzyli tego wniosku.

Wiadomość tę zamieściła na swych łamach Rzeczpospolita, powołując się na portal Biełorusskij Partizan.

Jakub Michałowski przedstawiciel Inicjatywy Wolna Białoruś, jednego z ugrupowań działających na rzecz demokratyzacji tego kraju, powiedział dla Wikinews, że jest to podyktowane tym, że Kwaśniewski sprawdził się na Ukrainie podczas pomarańczowej rewolucji, ponieważ znając dawny system mógł dogadać się z Kuczmą, co byłoby niemożliwe w przypadku innych polityków europejskich. Stwierdził jednakże, że lepszy byłby polski polityk opozycji demokratycznej sprzed 1989 roku, który brał udział wówczas w negocjacjach, ponieważ kandydatura Kwaśniewskiego nie jest, biorąc pod uwagę kwestie moralne najlepszym rozwiązaniem. Poza tym dodał, że nie jest to osoba, która zajmowała się zbytnio problematyką białoruską.

Odnosząc się do kwestii, dlaczego taka padła propozycja ze strony litewskiej, Michałowski odpowiedział, że na Litwie w sprawy Białorusi angażuje się rząd. W Polsce natomiast robią to bardziej ruchy oddolne i być może przez to jest postrzegana jako kraj, w którym należy poszukiwać osób na takie stanowisko.

Inicjatywa Wolna Białoruś skupia się na:

  1. bezpośrednim wspieraniu ruchów demokratycznych na Białorusi,
  2. motywowaniu Polaków i przedstawicieli innych narodów do działania na rzecz pomocy Białorusinom,
  3. informowaniu o represjach na Białorusi,
  4. akcjach wsparcia dla opozycji białoruskiej,
  5. oraz na niezależnych relacjach medialnych z sytuacji na Białorusi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]