2007-10-26: Wstępne ustalenia w sprawie nowego rządu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 października 2007

Donald Tusk, lider PO odbył serię spotkań z kandydatami na członków rządu. Wczoraj drzwi jego gabinetu w Sejmie się nie zamykały. Są już wstępne ustalenia dotyczące rządu – wejdą do niego Grzegorz Schetyna i Radosław Sikorski.

– Sikorski może objąć w rządzie MSZ lub MON – oświadczył Donald Tusk. Były szef obrony wolałby tym razem MSZ. Według „Faktów” TVN jest już przesądzone, że zostanie właśnie szefem dyplomacji.

Na czele MSWiA ma stanąć Grzegorz Schetyna, sekretarz generalny PO. – To doświadczony polityk. Jeśli jest oficjalnym kandydatem Platformy, oczywiście to przyjmujemy – mówi „Rz” Marek Sawicki z PSL. Dodaje jednak, że ludowcy tej propozycji formalnie nie usłyszeli.

Donald Tusk nie zdecydował, komu powierzyć resort sprawiedliwości. Nie pokieruje nim Julia Pitera, ale wśród kandydatów wymieniani są poseł Cezary Grabarczyk oraz profesorowie, eksperci w dziedzinie prawa: Zbigniew Hołda i Andrzej Rzepliński z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Andrzej Zoll i Marek Safjan, były prezes TK.

Przyszły premier przyznał, że kandydatury spoza świata polityki rozważa też w przypadku resortu finansów. Być może zostanie nim prof. Jacek Rostowski. Ministrem edukacji może zostać Jarosław Gowin. Według nieoficjalnych informacji resort kultury może przypaść Bogdanowi Zdrojewskiemu. Ewa Kopacz ma duże szanse na objęcie resortu zdrowia, ale budzi to wątpliwości niektórych członków PO.

Nie wiadomo, kiedy dojdzie do rozmowy szefa PO z prezydentem. Ostateczne decyzje koalicyjne zapadną 10 – 11 listopada.

Źródła[edytuj | edytuj kod]