2007-10-26: Numer alarmowy 112 będzie obsługiwany w całej Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Polska
POL location map.svg
piątek, 26 października 2007
Zespół karetki pogotowia

Polska jest na dobrej drodze, by pod numerem 112 stworzyć centrum ratunkowe z prawdziwego zdarzenia. Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Koncepcję Systemu 112.

Koncepcja ta zakłada, że do końca 2010 roku numer alarmowy 112 będzie obsługiwany w całej Polsce w kilku językach obcych, w sposób zgodny z Koncepcją systemu 112 wypracowaną przez międzyresortowy zespół do spraw numeru alarmowego 112 oraz wdrażania systemu eCall oraz zgodnie z wymaganiami określonymi przez Unię Europejską.

Podjęto decyzję, że pierwszymi województwami, które zaczną wdrażać system 112 będą te, na których terenie będą odbywać się mistrzostwa Euro 212. Docelowo w naszym kraju będzie funkcjonować w ramach zintegrowanego systemu 16 centrów powiadamiania ratunkowego.

Numer alarmowy jest jednolitym, obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia lub mienia osoby przebywające na terenie całej UE wybierając numer 112 mają gwarancję połączenia się ze służbami ratowniczymi powołanymi do niesienia pomocy.

Źródła[edytuj]