2007-10-26: Numer alarmowy 112 będzie obsługiwany w całej Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 26 października 2007
Zespół karetki pogotowia

Polska jest na dobrej drodze, by pod numerem 112 stworzyć centrum ratunkowe z prawdziwego zdarzenia. Rada Ministrów przyjęła przedłożoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - Koncepcję Systemu 112.

Koncepcja ta zakłada, że do końca 2010 roku numer alarmowy 112 będzie obsługiwany w całej Polsce w kilku językach obcych, w sposób zgodny z Koncepcją systemu 112 wypracowaną przez międzyresortowy zespół do spraw numeru alarmowego 112 oraz wdrażania systemu eCall oraz zgodnie z wymaganiami określonymi przez Unię Europejską.

Podjęto decyzję, że pierwszymi województwami, które zaczną wdrażać system 112 będą te, na których terenie będą odbywać się mistrzostwa Euro 212. Docelowo w naszym kraju będzie funkcjonować w ramach zintegrowanego systemu 16 centrów powiadamiania ratunkowego.

Numer alarmowy jest jednolitym, obowiązującym na terenie Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia zdrowia i życia lub mienia osoby przebywające na terenie całej UE wybierając numer 112 mają gwarancję połączenia się ze służbami ratowniczymi powołanymi do niesienia pomocy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]