Przejdź do zawartości

2007-10-25: Watykan udostępnił dokumenty z Procesu Templariuszy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 października 2007
Pieczęć zakonu templariuszy

Watykan opublikował zestaw kopii dokumentów akt z procesu zakon templariuszy. Dokumenty te były niedostępne przez 700 lat.

Zestaw kopii dokumentów kosztuje 5900 euro. W sumie wyprodukowano tylko 799 sztuk kopii.

Jednym z najbardziej niezwykłych dokumentów jest pergamin z Chinon, w którym papież Klemens V zwalnia zakon templariuszy z zarzutów o herezję. Uważano, że dokument zaginął a okazało się, iż był źle skatalogowany.

W 2004 roku włoskie agencje prasowe poinformowały o odnalezieniu w tajnych archiwach w Watykanie poszukiwanego od kilkuset lat protokołu z wyrokiem uniewinniającym w procesie templariuszy, jaki toczył się w 1308 roku. Kopia dokumentu, który został odnaleziony przez badaczkę Barbarę Frale, została opublikowana we włoskim czasopiśmie "Hera".

Barbara Frale znalazła pergamin z Chinon, na którym zapisano, że latem 1314 roku papież Klemens V - wbrew temu, co utrzymywano dotychczas - oczyścił wielkiego mistrza zakonu Jacquesa de Molaya i jego najwyższych rangą współpracowników z postawionego im za sprawą króla Francji Filipa Pięknego zarzutu herezji.

Zakon templariuszy został powołany w 1119 roku w Jerozolimie. Zlikwidował go w 1312 roku papież Klemens V. Sergio Pagano, prefekt tajnego archiwum watykańskiego stwierdził, że celem przedstawienia dokumentów "nie była żadna chęć uczczenia zakonu templariuszy, a tym bardziej jego rehabilitacji. Nasza rola ogranicza się do badań historycznych".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]