2007-10-25: Pierwsze informacje o przyszłorocznej trasie Tour de France

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 25 października 2007
Wyścig na Champs-Élysées w Paryżu

Prezentacja trasy Tour de France 2008 już dziś, jednak pierwsze przecieki pojawiły się wczoraj. Wszystko wskazuje na to, iż trasa przyszłorocznej edycji Wielkiej Pętli będzie niezwykle atrakcyjna. Najprawdopodobniej na kolarzy czekać będą cztery lub pięć górskich finiszy, w tym legendarny już Alp d'Huez.

Najbliższa edycja wyścigu ma odbywać się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, co oznacza, iż najpierw kolarze przejadą przez Pireneje, a potem przez Alpy. Pierwszym szczytem górskim ma być wzniesienie Pau-Hautacam. Planowany jest także etap górski z metą we Włoszech, w stacji narciarskiej Pratonevoso. Jeżeli informacje te się potwierdzą, będzie to pierwszy od 1999 roku etap TdF w Italii (wtedy to w Sestiere triumfował Lance Armstrong). Ciekawostką powinno być także dodanie do trasy Tour de France 2008 najwyższy punkt w historii Wielkiej Pętli - przełęczy La Bonette, która ma wysokość 2802 m n.p.m. Przełęcz ta znajdzie się na trasie TdF po raz czwarty. Tę najwyżej położoną w Europie drogę kołową po raz ostatni kolarze pokonywali w 1993 roku.

Najprawdopodobniej zorganizowany zostanie także etap jazdy drużynowej na czas, którego zabrakło m.in. w tegorocznej edycji wyścigu. Przedostatni etap klasycznie już ma być długą i płaską indywidualną jazdą na czas, która tym razem ma odbyć się w okolicach miejscowości Cérilly.

Oficjalna prezentacja trasy TdF 2008 odbędzie się dziś w Pałacu Kongresowym w Paryżu. Mają na niej być obecni m.in. trzej czołowo zawodnicy tegorocznej edycji wyścigu Hiszpan Alberto Contador, Australijczyk Cadel Evans i Amerykanin Levi Leipheimer, a także zwycięzca klasyfikacji górskiej Kolumbijczyk Mauricio Soler oraz poprzedni triumfator Wielkiej Pętli Hiszpan Oscar Pereiro.

95. edycja Wielkiej Pętli odbędzie się od 2 do 27 lipca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]