Przejdź do zawartości

2007-10-24: Prom Discovery w drodze do ISS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 października 2007
Start promu Discovery

23 października o godzinie 11:38 czasu miejscowego prom kosmiczny Discovery wystartował z Przylądka Canaveral na Florydzie. Do ostatniej chwili nie było pewne, czy start wahadłowca uczestniczącego w misji STS-120 nie zostanie przez NASA przesunięty. Prognoza pogody dawała 60-procentową szansę na start promu. Trzydziesty trzeci lot Discovery był zagrożony, jednak w ostatniej chwili meteorologowie stwierdzili, że zachmurzenie nie jest zbyt duże.

Na pokładzie znajduje się 7 osób, dowódcą jest kobieta, Pamela Melroy.

Wahadłowiec Discovery w misji STS-120 leci na spotkanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS).

Misja STS-120 jest 120. misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 34. misją wahadłowca Discovery. Astronauci spędzą na orbicie blisko 14 dni.

Na pokładzie promu w ładowni znajduje się specjalny łącznikowy moduł konstrukcyjny "Harmony" (Node 2), do którego w grudniu br. ma być dołączone europejskie laboratorium kosmiczne "Columbus".

W locie wahadłowca Discovery uczestniczy pochodzący z rodziny polskich emigrantów 46-letni astronauta Scott Parazynski, dla którego jest to już piąta wyprawa w kosmos.

Ponadto w wahadłowcu znajdują się m.in. włoski astronauta Paolo Nespoli oraz Amerykanin Daniel Tani, który pozostanie na orbicie jako nowy członek załogi stacji ISS. Na pokładzie Discovery powróci na Ziemię pracujący dotąd w międzynarodowej stacji amerykański astronauta Clayton Anderson.

Discovery ma wrócić na Ziemię 5 listopada 2007 roku.

Zaplanowana rozbudowa kosmicznej stacji orbitalnej ISS będzie wymagać jeszcze 11 dalszych lotów transportowych wahadłowców i ma kosztować łącznie ponad 100 mld dolarów.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Misji STS-120 promu Discovery


Źródła

[edytuj | edytuj kod]