2007-10-24: Chiny bliżej Księżyca - sonda Chang'e 1 wystrzelona

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Sonda Chang'e-1
środa, 24 października 2007

O godzinie 12:06:04 czasu polskiego Chiny wystrzeliły sondę księżycową Chang'e-1. Jest to pierwszy chiński statek kosmiczny wysłany w kierunku Księżyca. Ważąca ponad 2 tony sonda stanie się satelitą Srebrnego Globu. Z orbity będzie wykonywała mapy powierzchni Księżyca, badała jego powierzchnię oraz przestrzeń między Księżycem a Ziemią, a także testowała nowe technologie niezbędne dla powodzenia kolejnych misji księżycowych programu Chang'e.

Start rakiety typu Długi Marsz 3A

Sonda została wyniesiona z kosmodromu Xichang w prowincji Syczuan przy użyciu rakiety nośnej Długi Marsz 3A. Początkowo sonda znajdzie się na orbicie okołoziemskiej o perygeum 200 km i apogeum 51000 km. Apogeum zostanie trzykrotnie podniesione, po czym sonda wejdzie na orbitę transferową w kierunku Księżyca. Na orbitę okołoksiężycową sonda wejdzie po 8 - 9 dobach od startu. Planowana okołobiegunowa orbita robocza będzie odległa od powierzchni o 200 km.

Czas trwania misji zaplanowany jest na minimum rok. Całkowity koszt ma wynieść 1,4 miliarda juanów (około 175 milionów dolarów amerykańskich).

W odróżnieniu do innych chińskich startów w kosmos, ten był transmitowany "na żywo" poprzez anglojęzyczny kanał wiadomości państwowych, CCTV-9.

Źródła[edytuj | edytuj kod]