2007-10-23: Telewizja Polska i KRRiT bez polityków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Nowy budynek TVP przy ul. Samochodowej w Warszawie
wtorek, 23 października 2007

Do tej pory politycy po wygranych wyborach bardzo chętnie zajmowali stanowiska w Telewizji Polskiej oraz Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Platforma Obywatelska zapowiada odpolitycznienie tych dwóch instytucji. Partia ma już przygotowane rozwiązania.

Platforma Obywatelska ma już przygotowany projekt nowelizacji ustawy medialnej zmieniającej rolę Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. PO chce likwidacji KRRiT, ale do tego trzeba zmiany konstytucji. Dlatego na razie PO chce przekształcić KRRiT w coś w rodzaju rady programowej z fachowcami, a kompetencje KRRiT przekazać do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (sprawy koncesji i częstotliwości) – pisze Gazeta Wyborcza.

To nie są jedyne plany PO wobec mediów. Zwycięska partia zapowiada wyzwolenie spod wpływu partii politycznych mediów publicznych oraz pracujących tam dziennikarzy, co można było zobaczyć podczas ostatnich dni (np. kilkakrotne łamanie ramówki TVP, by pokazać konferencję CBA czy specjalny program "Autografy" z Zytą Gilowską wyemitowany tuż przed ciszą wyborczą). PO ma nadzieje, że do końca roku uda się jej przeprowadzić przez Sejm medialną nowelę, a zmiany wejdą w życie w pierwszej połowie 2008 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]