2007-10-22: Konferencja z okazji 10-lecia polskiej ustawy o ochronie danych osobowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 22 października 2007
N icon technology.png
Cquote1.svg Prawo do ochrony danych osobowych, prawo do prywatności - jest jedną z zasadniczych swobód w naszym kraju, potwierdzoną przede wszystkim w Konstytucji, a szczegółowo gwarantowaną poprzez regulacje obchodzącej właśnie 10-lecie ustawy o ochronie danych osobowych Cquote2.svg

—Lech Kaczyński

22 października 2007 roku w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego w międzynarodowej konferencji pt. "Prawo do prywatności w społeczeństwie nadzorowanym", zorganizowanej z okazji 10-lecia polskiej ustawy o ochronie danych osobowych, wziął udział Premier Jan Olszewski, Doradca Prezydenta RP, który odczytał w imieniu Lecha Kaczyńskiego list. W konferencji brali udział m.in. przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej oraz Rady Europy.

Odczytany przez Jana Olszewskiego list Lecha Kaczyńskiego zawierał m.in. treści:

"(...) Żyjemy w epoce niebywałego rozwoju technologii, zwłaszcza informatycznych, bez których trudno już wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie nowoczesnego państwa. Płynie z tego wiele pożytków, ale także wiele zagrożeń. Systemy informatyczne, tworzone dla obsługi obywateli, klientów czy uczestników kultury masowej, pełne są różnorakich danych, coraz skrupulatniej gromadzonych i wciąż na nowo przetwarzanych. Jak wielkie są dzisiaj możliwości przesyłania i łączenia informacji, najdobitniej ilustruje sieć internetowa. Dzięki rozwojowi technologii ludziom żyje się bezpieczniej i wygodniej, ale jednocześnie, jak nigdy jeszcze dotąd w historii, nabiera szczególnej mocy pytanie o to, w jaki sposób powinny kształtować się relacje pomiędzy takimi fundamentalnymi dla człowieka wartościami jak bezpieczeństwo i rozwój, a z drugiej strony - prywatność i wolność.

Prawo do ochrony danych osobowych, prawo do prywatności - jest jedną z zasadniczych swobód w naszym kraju, potwierdzoną przede wszystkim w Konstytucji, a szczegółowo gwarantowaną poprzez regulacje obchodzącej właśnie 10-lecie ustawy o ochronie danych osobowych. Polska przyjęła także zobowiązania, wynikające w tym względzie z Konwencji Rady Europy oraz stosownej dyrektywy unijnej. Instytucja Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych jest jednym z istotnych składników ustrojowych Rzeczypospolitej jako demokratycznego państwa prawnego, chroniącego i respektującego prawa i wolności obywatelskie. (...)".

Źródła[edytuj | edytuj kod]