Przejdź do zawartości

2007-10-22: Inauguracja 90. Roku Akademickiego w KUL

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 22 października 2007
Całej społeczności Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego życzę, by postępując naprzód tą drogą, wypełniała wskazanie, wyrażone w dewizie uczelni: Deo et Patriae - „Bogu i Ojczyźnie". Niech podejmowane przez Państwa wysiłki przynoszą obfite owoce i napełniają Państwa satysfakcją oraz przysparzają dobra młodemu pokoleniu, w którym nadzieję pokłada Polska i Europa

—Lech Kaczyński

KUL, Lublin

21 października 2007 roku odbyła się inauguracja 90. Roku Akademickiego 2007/2008 w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jubileuszową inaugurację rozpoczęła msza św., podczas której homilię wygłosił Jego Eminencja, kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski.

W uroczystości wziął udział doradca prezydenta, Andrzej Klarkowski, który przeczytał list w imieniu Lecha Kaczyńskiego skierowany do uczestników inauguracji. List zawierał m.in. słowa:

"(...) W swojej działalności Katolicki Uniwersytet Lubelski od samego początku stawia sobie za zadanie harmonijnie łączyć pogłębianie wiedzy z formacją religijną — w myśl przepięknej formuły Papieża Jana Pawła II, iż Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy. Mówiąc niedawno o roli uniwersytetów w Europie trzeciego tysiąclecia Ojciec Święty Benedykt XVI potwierdził, że ta tendencja do godzenia rzeczywistości doczesnej z perspektywą wieczną powinna stanowić trwały rys charakterystyczny dla uczelni katolickich: w obecnej sytuacji wymaga się od nich, aby nie poprzestawały wyłącznie na nauczaniu, (...) lecz by starały się też pełnić gorliwie misję wychowawczą w służbie nowych pokoleń, odwołując się do dziedzictwa ideałów i wartości, które cechowały minione tysiąclecia. Uniwersytet będzie mógł w ten sposób dopomóc Europie odnaleźć i zachować własną «duszę», ożywiając owe chrześcijańskie korzenie, które dały jej początek. Jestem przekonany, iż Państwa wysiłek, podejmowany w tym duchu, potrzebny jest Kościołowi, naszej ojczyźnie i narodowi (...)."

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Wikinews
Lubelskie
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości