2007-10-22: Świdnik: chłopiec z objawami sepsy trafił do szpitala

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 22 października 2007
POL Świdnik map.svg

20 października do szpitala w Świdniku trafił 4-letni chłopczyk mający objawy wskazujące na sepsę czyli specyficzną reakcję organizmu na zakażenie.

"Chłopiec miał wysoką gorączkę i wymioty. Później pojawiła się wysypka. Słowem dziecko miało wszystkie objawy sepsy meningokokowej. Ale muszą to potwierdzić dodatkowe badania" - stwierdził Jan Nowicki, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej SANEPID w Świdniku.

Następnie dziecko trafiło do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie.

"Na razie jest za wcześnie żeby stwierdzić, czy jego stan poprawia się. Ma meningokokowe zapalenie opon mózgowych. Można mówić o sepsie" - poinformowała Agnieszka Osińska, rzecznik Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. prof. Antoniego Gębali w Lublinie.

Wszystkie osoby z otoczenia chłopca zostały objęte obserwacją sanitarną. "Podaliśmy im antybiotyki. Od wszystkich, którzy mieli kontakt z chłopcem pobraliśmy też wymazy. Jeżeli wykryjemy w nich meningokoki będą dalej leczeni. Na razie nie mamy innych zgłoszeń o osobach z wysoką gorączką" - powiedział Jan Nowicki.

Regina Madejska, dyrektorka przedszkola, do którego uczęszczał chory chłopiec poinformowała, że dzieci i nauczyciele otrzymali antybiotyki. Powiedziała również, że u żadnego z przedszkolaków nie wystąpiły objawy choroby.

"Nie ma się czego bać, osoby, które zetknęły się z dzieckiem są pod naszym nadzorem. Jeżeli ktoś poczuje się źle, szybko trafi do szpitala" - dodał Nowicki. Również lekarze rodzinni z okolic Świdnika zostali poinformowani o zagrożeniu sepsą.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa lubelskiego
Wikinews
Lubelskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie lubelskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Lublina, Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Chełma, Kraśnika, Puław, Zamościa
i pozostałych miejscowości