Przejdź do zawartości

2007-10-21: Żebropław w Morzu Bałtyckim

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 21 października 2007
Żebropław (Mnemiopsis sp.)
Żebropław (Mnemiopsis sp.)
Żebropław

Na polskich wodach terytorialnych Morza Bałtyckiego pojawił się żebropław (Mnemiopsis leidyi). Głównie żyje on przy wschodnich wybrzeżach Ameryki Północnej i Południowej. Naukowcy przypuszczają, że przybył on wraz z wodami balastowymi statków. Zwierzę swoim wyglądem przypomina meduzę, ma galaretowate ciało. Podczas przemieszczania się świeci migocącym światłem, które powodują ruszające się rzęski.

"Z ilości zaobserwowanych zwierząt wynika, że można już mówić o znaczącej ich liczebności. To nie jest dobra wiadomość. Jeśli ekspansja tego nowego gatunku będzie miała charakter inwazji dotknie ona swymi skutkami przede wszystkim rybołówstwo. Czy jest to ten sam groźny i agresywny gatunek, który w latach 80 XX wieku zaatakował Morze Czarne tego jeszcze nie wiemy, ale wszystko na to wskazuje" - napisał Krzysztof E. Skóra na stronie internetowej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Najpierw zwierzę pojawiło się w Morzu Czarnym, później również na Azowskim, Kaspijskim, Marmara i Egejskim. W Morzu Czarnym i Azowskim przyczynił się do zaniku kilku gatunków ryb. W latach 90. rybołówstwo poniosło straty wynoszące ok. 300 milionów dolarów.

"Jeśli w środowisku jest dość pokarmu, a temperatura utrzymuje się na poziomie 21-25 st. C, duży osobnik może wyprodukować dziennie średnio ok. 3 tysiące jaj (maks. ok. 7 - 10 tys.), które zwykle ok. 1-2 godziny w nocy wydala do wody. Jeśli lato jest ciepłe do jesieni w morzu pojawiać się mogą tzw. „zakwity” żebropławów. Ich koncentracje tworzą wówczas setki i tysiące osobników w metrze sześciennym wody. Wpływ masowej obecności Mnemiopsis leidyi na ekosystem naszych wód jest na razie trudny do przewidzenia, choć może być bardzo groźny. Bałtyk jest niezwykle czuły na zmiany naturalnej struktury gatunkowej. Wiele z żyjących tu organizmów nie ma dublerów dla podtrzymania ich ekosystemowych funkcji" - podano na stronach Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii. Żebropławy żywią się tak jak bałtyckie ryby, planktonem oraz zooplanktonem czyli skorupiakami, ikrą i larwami ryb.

Źródła[edytuj | edytuj kod]