2007-10-20: Parzybroda wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 20 października 2007
Jersey Royal potatoes.jpg
Wirsingkohl.jpg

Parzybroda jest kolejnym produktem, który znalazł się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Jest to potrawa pochodząca z regionu częstochowskiego. Jest ona rodzajem kapuśniaku o słodkim smaku. Zupa jest gęsta, a w jej skład wchodzą: słodka kapusta, ziemniaki, boczek i kminek.

Jet ona 52. produktem i 25. zupą pochodzącą z województwa śląskiego uwzględnioną na Liście Produktów Tradycyjnych. Innymi produktami z tego regionu znajdującymi się na tej liście są m.in.: wodzionka, śląski żur, śląski piernik tradycyjny i ciasteczka cieszyńskie.

Parzybroda jest jednogarnkową potrawą wiejską. W dawnych czasach ze względu na łatwość przyrządzenia i dostępność produktów serwowana była najczęściej podczas żniw lub wykopków. Produkty wchodzące w jej skład (tj. ziemniaki i kapusta) zajmują wiodącą pozycje w jadłospisie mieszkańców rejonu częstochowskiego.

Celem tworzenia Listy Produktów Tradycyjnych jest promowanie i zbieranie informacji na temat produktów danego regionu. Zamieszczenie na takiej liście związane jest z ochrona nazwy.

Pracownicy z Urzędu Gminy w Olsztynie (śląskie) twierdzą że "jest to pierwszy krok w staraniach o ochronę oznakowania geograficznego tradycyjnego produktu regionalnego w Unii Europejskiej".

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
POL województwo śląskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości