Przejdź do zawartości

2007-10-20: Parzybroda wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 października 2007

Parzybroda jest kolejnym produktem, który znalazł się na Liście Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa. Jest to potrawa pochodząca z regionu częstochowskiego. Jest ona rodzajem kapuśniaku o słodkim smaku. Zupa jest gęsta, a w jej skład wchodzą: słodka kapusta, ziemniaki, boczek i kminek.

Jet ona 52. produktem i 25. zupą pochodzącą z województwa śląskiego uwzględnioną na Liście Produktów Tradycyjnych. Innymi produktami z tego regionu znajdującymi się na tej liście są m.in.: wodzionka, śląski żur, śląski piernik tradycyjny i ciasteczka cieszyńskie.

Parzybroda jest jednogarnkową potrawą wiejską. W dawnych czasach ze względu na łatwość przyrządzenia i dostępność produktów serwowana była najczęściej podczas żniw lub wykopków. Produkty wchodzące w jej skład (tj. ziemniaki i kapusta) zajmują wiodącą pozycje w jadłospisie mieszkańców rejonu częstochowskiego.

Celem tworzenia Listy Produktów Tradycyjnych jest promowanie i zbieranie informacji na temat produktów danego regionu. Zamieszczenie na takiej liście związane jest z ochrona nazwy.

Pracownicy z Urzędu Gminy w Olsztynie (śląskie) twierdzą że "jest to pierwszy krok w staraniach o ochronę oznakowania geograficznego tradycyjnego produktu regionalnego w Unii Europejskiej".

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa śląskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie śląskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Bielska-Białej, Częstochowy, Katowic i Rybnika
pozostałych miejscowości