Przejdź do zawartości

2007-10-20: Egipt: odsłonięcie popiersia prof. Michałowskiego oraz inauguracja wystawy eksponatów odkrytych przez Polaków

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 20 października 2007
Muzeum Egipskie w Kairze
Muzeum Egipskie w Kairze

21 października w Kairze zostanie odsłonięte popiersie prof. Kazimierza Michałowskiego. Wydarzenie będzie miało miejsce w panteonie najwybitniejszych egiptologów świata gdzie swoje popiersia m.in. mają Auguste Mariette, założyciel Muzeum Egipskiego w Kairze i Gaston Maspero, jego wieloletni dyrektor. Swoją premierę w Muzeum Egipskim będzie miała również wystawa eksponatów odkrytych przez polskich egiptologów. Najwyższa Rada Starożytności (wydział egipskiego Ministerstwa Kultury) chce w ten sposób uhonorować pracę archeologów z Polski.

"To wielkie wyróżnienie. Podobnego zaszczytu posiadania własnej wystawy dostąpią tylko Niemcy i Francuzi. Oznacza to, że Egipcjanie uznali nas za trzecią siłę archeologiczną w swoim kraju" - stwierdził prof. Piotr Bieliński, dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej działającego przy Uniwersytecie Warszawskim.

Polacy prowadzą swoje badania na ok. 20 stanowiskach w Egipcie. Na wystawę składa się 120 zabytków, które pochodzą z dziewięciu stanowisk. "Dobierałam je tak, by reprezentowały poszczególne stanowiska. Wiele zabytków wymagało gruntownej konserwacji, którą przeprowadzili Polacy" - poinformowała Aleksandra Majewska (kurator wystawy) z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Muzeum Egipskie to mekka wszystkich turystów. Miliony ludzi przychodzi tam zobaczyć Tutanchamona, mumie, zbiory biżuterii. Naszej wystawy nikt tam nie przeoczy, bo dostaliśmy na nią miejsce w centralnym holu

—prof. Piotr Bieliński
dyrektor Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego

W skład wystawy wchodzą m.in. eksponaty takie jak:

  • zbiór naczyń z Tell Edfu
  • dwa złote posążki mężczyzn
  • naczynie wotywne z 62 figurkami przedstawiającymi kobiety, mężczyzn, dzieci i karłów, wykonanymi w większości z kłów hipopotama

Naczynie wotywne zostało odnalezione w ubiegłym roku w Tell el-Farcha. Szacuje się, że pochodzi ono sprzed ok. 5 tys. lat. Odkryli je naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. "To jedne z ważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat" - powiedziała Aleksandra Majewska.

"Złote figurki przedstawiają władcę i jego syna. Są właśnie restaurowane. Jedna ma 60, druga 30 cm wysokości. Ich rdzeń (który się nie zachował) wykonany był prawdopodobnie z drewna obłożonego złotymi blaszkami połączonymi złotymi nitami. Ówcześni jubilerzy wykazali się ogromnym kunsztem, wykonując bardzo starannie nawet takie detale jak zarys paznokci" - poinformował prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kieruje on pracami dotyczącymi wykopalisk w Tell el-Farcha.

Po wystawie dwa złote posążki mężczyzn i naczynie wotywne trafią do Muzeum Egipskiego w Kairze.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]