Przejdź do zawartości

2007-10-19: Bhutto wróciła do Pakistanu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 19 października 2007
Benazir Bhutto

Tysiące Pakistańczyków wyległo wczoraj na ulice Karaczi by przywitać powracającą z Dubaju do Pakistanu, byłą premier tego kraju Benazir Bhutto. W związku z jej powrotem w Karaczi zamknięto szkoły, a ludzie zwalniali się z pracy. BBC podało, że na sześciokilometrowej trasie przejazdu Bhutto witało ją 200 tys. ludzi. Porządku pilnowało ok. 20 tys. policjantów i żołnierzy. Na samym lotnisku w Karaczi było 2 tys. komandosów.

„Jestem wdzięczna Bogu, jestem bardzo szczęśliwa, że wróciłam do domu i śniłam o tym dniu” - mówiła po przylocie. Następnie udała się ona na grób Ojca Narodu Muhammada Ali Jinnaha.

Najbliższe dni przyniosą długotrwałe rozstrzygnięcia dla Pakistanu. Na mocy uzgodnień z prezydentem Pervezem Muszarrafem, Bhutto wraca do kraju m.in. by po raz trzeci zostać premierem. Ustalenia z Mufarrafem dały zniesienie zakazu pełnienia tej funkcji przez trzy kadencje i oczyściły byłą premier z zarzutów korupcji. Prawdopodobnie zniesione zostanie również prawo dające prezydentowi możliwość rozwiązania parlamentu.

Benazir Bhutto dla rzeszy Pakistańczyków jest bohaterem narodowym. Była ona pierwszą kobieta, która w tym muzułmańskim państwie została premierem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]