Przejdź do zawartości

2007-10-18: Zmarła Deborah Kerr

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Deborah Kerr
czwartek, 18 października 2007

16 października 2007 roku w Suffolk (wschodnia Anglia) zmarła brytyjska aktorka Deborah Kerr (ur. 30 września 1921 roku). Znana była głównie z filmów "Stąd do wieczności", "Król i ja" i "Quo Vadis".

Jej prawdziwe nazwisko to: Deborah Jane Kerr-Trimmer. Była dwukrotnie zamężna. Pierwszy raz z Anthonym Bartley'em z którym miała dwie córki: Melanie Jane i Francescę Ann. Kolejne małżeństwo zawarła z Peterem Viertelem.

Aktorstwo wybrała dzięki ciotce, która pracowała w radiu oraz prowadziła szkołę aktorską w Bristolu. Deborah Kerr najpierw uczyła się baletu. Swój debiut miała w 1938 roku w Londynie.

Dzięki występom w Oxford Repertory Company zwrócił na nią uwagę producent filmowy przez co otrzymała angaż w filmie "Major Barbara". Poza rolami filmowymi występowała również w West Endzie i w wojskowym ENSA.

Do Hollywood przeniosła się w 1947 roku. Zawarła tam kontrakt z MGM. Pierwszą rolę za jaką otrzymała nominację do Oscara zagrała w filmie "Mój syn Edward". Grała również na Broadwayu.

W latach 60. zrezygnowała z aktorstwa kinowego. Stwierdziła, że jest w nim za dużo seksu i przemocy. Występowała jedynie w teatrze oraz w produkcjach telewizyjnych. Po tej deklaracji raz tylko pojawiła się w produkcji kinowej.

Była sześć razy nominowana do nagrody Oscara, jednak nigdy jej nie otrzymała. W 1994 roku została nagrodzona honorowym Oscarem.

Miała 86 lat. Cierpiała na chorobę Parkinsona. Zostawiła męża, dwie córki i troje wnucząt.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]