2007-10-18: Dalajlama odznaczony przez Kongres USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 18 października 2007
Cquote1.svg Mówię nie ze złością czy nienawiścią o tych, którzy są odpowiedzialni za nieustające cierpienie naszego ludu i zniszczenia naszej ziemi, domów i kultury. Oni też są istotami ludzkimi, które poszukują szczęścia i zasługują na współczucie. Przemawiam, by poinformować was o smutnej sytuacji w moim kraju i o pragnieniach moich ludzi, ponieważ w naszej walce o wolność prawda jest jedyną bronią, jaką posiadamy Cquote2.svg

—XIV Dalajlama (1989)

16 września uhonorowano Dalajlamę Złotym Medalem Kongresu Stanów Zjednoczonych. Jest to najwyższe amerykańskie odznaczenie.

Od 16 września Dalajlama gości w Stanach Zjednoczonych. Jego wizyta spotkała się z protestami ze strony rządu w Pekinie, jednak zarówno sam Dalajlama jak i George Bush bagatelizują ten fakt.

We wtorek Dalajlama spotkał się na prywatnej rozmowie z prezydentem Bushem. Na spotkanie to nie wpuszczono dziennikarzy ani fotoreporterów. Z dziennikarzami Dalajlama rozmawiał dopiero w hotelu. „Oni zawsze tak reagują” – ocenił postawę Chin. Dodał także, że łączy go bliska przyjaźń z prezydentem Bushem.

"Nie chcemy w żadnym wypadku podgrzewać atmosfery i sprawiać wrażenia, że robimy na złość Chinom, krajowi, z którym mamy dobre stosunki i to w wielu dziedzinach. Rozumiemy jednak, że może to wywoływać silne emocje u Chińczyków" - powiedziała Dana Perino, rzeczniczka prezydenta Busha.

Liu Jianchao, rzecznik chińskiego MSZ powiedział, że spotkanie prezydenta USA z Dalajlamą jest "brutalną ingerencją w wewnętrzne sprawy Chin. Tybet jest niezbywalną częścią chińskiego terytorium i kwestia tybetańska jest wyłącznie wewnętrzną sprawą Chin. (...) Słowa i czyny dalajlamy w ciągu ostatnich dziesięciu lat pokazują, iż jest on uchodźcą politycznym zaangażowanym w działalność separatystyczną pod przykrywką religii".

W dzienniku "China Daily" pojawił się komentarz redakcyjny, w którym napisano, że "wydarzenie to z pewnością rzuci cień na stosunki" panujące pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, a odpowiedzialnością za to zostaną obarczeni Amerykanie.

Złotym Medalem Kongresu uhonorowani zostali m.in.:

Źródła[edytuj]