Przejdź do zawartości

2007-10-17: Porozumienie w sprawie pomarańczowej koalicji na Ukrainie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 października 2007
Ukraina

Na Ukrainie powstanie koalicja prozachodniego ugrupowania Julii Tymoszenko i proprezydenckiej partii Nasza Ukraina - Ludowa Samoobrona. W wyniku ustaleń kandydata na premiera wskaże Blok Tymoszenko. Nie wykluczone, że do koalicji wejdzie także Ludowy Blok Łytwyna.

Po trwającym kilka dni impasie w sprawie rozwiązania sytuacji politycznej na Ukrainie po niedawnych wyborach parlamentarnych, prozachodnie ugrupowania doszły do porozumienia i wspólnie zawiążą koalicję. Poza rządem będzie zwycięskie, prorosyjskie, ugrupowanie Wiktora Janukowycza Partia Regionów. Premier Janukowycz twierdzi, że jeśli do władzy ponownie dojdzie pomarańczowa koalicja wywoła to niepokoje w kraju i może dojść do zaognienia i tak napiętej sytuacji.

Koalicja ugrupowania Tymoszenki i Naszej Ukrainy jest efektem długich działań prezydenta Wiktora Juszczenki, który dąży do porozumienia stron, które w swych działaniach obierają kierunek prozachodni. Na skutek ustaleń koalicyjnych premierem będzie najprawdopodobniej Julia Tymoszenko a przewodniczącym parlamentu osoba desygnowana przez Naszą Ukrainę.

Źródła[edytuj | edytuj kod]