Przejdź do zawartości

2007-10-17: Państwowa Komisja Wyborcza krytykuje media publiczne

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Strona Państwowej Komisji Wyborczej
środa, 17 października 2007

Państwowa Komisja Wyborcza zwróciła się z apelem do publicznej telewizji i radia, aby w swoich programach równo traktowały wszystkie partie startujące w wyborach parlamentarnych. Według Kazimierza Czaplickiego, sekretarza PKW ostatnie debaty telewizyjne pokazują, że media publiczne nie respektują równości w dostępie do ich zasobów.

Państwowa Komisja Wyborcza zaapelowała o pokazywanie wszystkich partii w swoich programach w równym czasie i jednolitym sposobie. Media publiczne mają jeszcze parę dni na wprowadzenie sugestii organu wyborczego. Kazimierz Czaplicki podkreślił, że jego instytucja nie ma żadnych podstaw prawnych, aby oddziaływać na media, może jedynie apelować.

"To co się dzieje napawa Komisję pewnym smutkiem. Jeszcze raz apeluję do mediów publicznych o to, aby te zasady były stosowane, również przy okazji debat. Oczywiście teraz już trudno pewnie będzie to nadrobić, ale jest szansa, żeby coś z tym jednak zrobić" - powiedział Czaplicki.

Zdaniem PKW w mediach pokazywanych jest wyłącznie sześć ogólnopolskich ugrupowań a brakuje np. w sondażach Polskiej Partii Pracy. Sekretarz PKW uważa również, że media zbyt często afiszują sondaże wyborcze i często robią to w wybiórczy sposób.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]