2007-10-17: Birmańska junta aresztowała prawie 3 tys. opozycjonistów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 17 października 2007
Birmański protest (24 Września 2007)

Birmańska junta w ostatnich dniach aresztowała prawie 3 tysiące opozycjonistów. Władze oficjalnie poinformowały o tym na łamach prasowego organu junty, dziennika „Nowe Światło Mjanmy”.

"Ci którzy stali na czele, uczestniczyli i wspierali zamieszki, jakie wybuchły we wrześniu, zostali wezwani i są obecnie przesłuchiwani. Niektórzy nadal są uczestnikami śledztwa, a ci, których powinno się zwolnić, zostaną zwolnieni" - podała junta w gazecie rządowej.

Oficjalna liczba zatrzymanych to 2927 osób, z których około 500 pozostaje wciąż w więzieniach. Prawdopodobnie zwolnione osoby musiały podpisać deklarację, w której przyrzekają, że nie będą brały udziału w kolejnych protestach.

Czołowi działacze birmańskiej opozycji zwrócili się z apelem do ONZ. W liście proszą Radę Bezpieczeństwa aby wprowadziła embargo na broń i zamroziła inwestycje w Birmie. Tun Myint Aung i Nilar Thein (birmańscy opozycjoniści) napisali w apelu: „To może być ostatni list, jaki wysyłamy wam przed naszym aresztowaniem i torturami i wysyłamy go w największym pośpiechu”.

Źródła[edytuj | edytuj kod]