Przejdź do zawartości

2007-10-16: Putin w Teheranie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 16 października 2007
Iran

Wobec informacji prasowanych, według których prezydentowi Rosji groził zamach terrorystyczny w Teheranie, wszystko wskazuje na to, że Władimir Putin szczęśliwie wylądował w stolicy Iranu. Putin miał pojawić się w Iranie w poniedziałek wieczorem ale wyjazd przesunięto.

Rzecznik Kremla zapewniał, że posiada informacje, według których w Teheranie ma dojść do zamachu na prezydenta Rosji, które jest szykowane przez nieznaną organizację. Serwis internetowy DEBKAfiles podał, że plany zamachu na rosyjskiego przywódcę przygotowywały ugrupowania:

  • czeczeńskich separatystów
  • talibów i Al-Kaidy
  • skrajny odłam irańskiego establishmentu polityczno-religijnego

Putin wczoraj na spotkaniu z Angelą Merkel stwierdził jednoznacznie: "Oczywiście, że jadę do Iranu".

W Iranie odbywa się szczyt państw nadkaspijskich, w składzie: Iran, Azerbejdżan, Kazachstan, Turkmenistan i Rosja. Rozmowy będą dotyczyć głównie statusu prawnego Morza Kaspijskiego.

Serwin internetowy Tvn 24 podał, że "Iran stoi na stanowisku, iż Morze Kaspijskie powinno być podzielone sprawiedliwie, czyli na pięć równych części. Pozostałe kraje się na to nie zgadzają i uważają, że wielkość sektorów narodowych winna być uzależniona od długości linii brzegowej. Natomiast Rosja opowiada się za wytyczeniem 15-milowej strefy, która pozostawałaby w jurysdykcji każdego z państw nadbrzeżnych, i wspólnym wykorzystaniem wód poza granicami takiej strefy".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]